Zabierali ich w nocy, przestraszone kobiety i dzieci upychali w bydlęcych zimnych wagonach - 82 lata temu rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Syberię. Rocznicę tę upamiętniono w niedzielę 13 lutego w Sejnach.
- Syberia to ważna część polskiego losu i miejsce martyrologii Polaków przez ponad 200 lat - mówił obecny w Sejnach, poseł Jarosław Zieliński. - To także jedna z polskich dróg do niepodległości. Pamiętajmy o cierpieniu wielu pokoleń podczas zsyłek syberyjskich. Dzisiaj naszą powinnością jest pamiętać o cierpieniu Polaków na Syberii i przekazywać wiedzę o tym młodym pokoleniom.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a nabożeństwo uświetnił Chór Ziemi Sejneńskiej. Po wspólnej modlitwie miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Rocznicę obchodzono bardzo uroczyście - odczytany został apel pamięci, żołnierze 14. Pułku Przeciwpancernego z Suwałk oddali salwę honorową.
- Być tu dziś to nasza powinność i obowiązek - mówi ppłk Jarosław Kowalewski, Wojskowy Komendant Uzupełnień z Suwałk. - Nie można być dobrym żołnierzem i nie być patriotą. Moi żołnierze z WKU mają dużą wiedzę historyczną, pielęgnujemy ją między innymi poprzez spotkania z kombatantami i historykami. Współpracujemy z Instytutem Pamięci Narodowej i kultywujemy pamięć o Obławie Augustowskiej. Wspólnie przygotowujemy paczki dla żołnierzy kombatantów z AK, WiN, NSZ i rozwozimy je po terenie, utrzymujemy kontakt i dbamy o naszych bohaterów.
Poczty sztandarowe wystawiły 12. Batalion Lekkiej Piechoty i 14. Pułk Przeciwpancerny, leśnicy, strażacy i Straż Graniczna. Były też obecne liczne delegacje z instytucji, Danuta Gregorowicz - prezes Związku Sybiraków z Augustowa, członkowie Związku Piłsudczyków RP z Sejn i Suwałk oraz mieszkańcy.
Uroczystości zorganizowane zostały przez Społeczny Komitet Organizacji Obchodów 82. Rocznicy Masowych Wywózek na Sybir z posłem Jarosławem Zielińskim na czele, parafię p.w. NNMP w Sejnach, Sejneńskie Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami oraz Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Ziemi Sejneńskiej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót