Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Aleksandra Piłsudska doczekała się pierwszego w Polsce pomnika. Stanie on na parkingu na skraju Parku Konstytucji 3 Maja

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Pomnik Aleksandry Piłsudskiej jest już gotowy
Pomnik Aleksandry Piłsudskiej jest już gotowy A. Gryza-Aneszko
Pomnik Aleksandry Piłsudskiej w piątek (13 października) został oficjalnie zaprezentowany. Stanie on jednak w docelowym miejscy - na skraju parku Konstytucji 3 Maja, przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Hamerszmita - dopiero za dwa miesiące. Będzie to pierwszy w kraju pomnik pochodzącej z Suwałk żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Z inicjatywy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Ziemi Suwalskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego w Suwałkach stanie w mieście pomnik Aleksandry Piłsudskiej. Rok 2023 jest ogłoszony w Polsce rokiem suwalczanki. W związku z tym w Suwałkach przez cały rok odbywają się wydarzenia związane z uczczeniem działaczki niepodległościowej i społecznej. Ich zwieńczeniem będzie odsłonięcie jej pomnika, które według planów ma nastąpić 12 grudnia, w 141.rocznicę urodzin Piłsudskiej. W piątek (13 października) zaprezentowano jak wygląda monument. 

- Dzięki pomnikowi można powiedzieć, że Aleksandra Piłsudska powraca do Suwałk.  To jest pierwszy pomnik Aleksandry Piłsudskiej w Polsce, nigdzie takiego jeszcze nie ma. Pamiętajmy o tym, że suwalczanka to nie tylko żona marszałka Józefa Piłsudskiego, ale także patriotka, działaczka niepodległościowa w walkach o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny. Suwałki mają prawo szczycić się tą postacią i powinni to czynić. To będzie jedna z wizytówek naszego miasta - mówił poseł Jarosław Zieliński, który wspierał inicjatywę. 

Pomnik stanie przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Hamerszmita, na skraju parku Konstytucji 3 Maja. By mógł być tam ustawiony potrzebne jest przebudowanie terenu, m.in. wjazdu na parking. Budowa pomnika wraz z konieczną modernizacją terenu wyniesie około pół mln zł. Inwestycję finansuje Fundacja Polska360. 

- Cieszę się, że taki pomnik stanie w Suwałkach i dziękuję inicjatorom tego przedsięwzięcia oraz fundacji, która to sfinansowała – powiedział podczas spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Pomnik Aleksandry Piłsudskiej oficjalnie zostanie zaprezentowany mieszkańcom 12 grudnia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto