Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasnopol. Wiceminister Zieliński i wójt odsłonili nielegalnie postawiony pomnik [ZDJĘCIA]

hel
Wyjątkowo uroczyście, z udziałem służb mundurowych, pocztów sztandarowych i wojskowej orkiestry wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odsłonił pomnik upamiętniający 100. rocznicę Powstania Sejneńskiego.

Problem w tym, że postument jest – jak twierdzą prawnicy – samowolą budowlaną. A na dodatek gmina wzniosła go w miejscu, w którym do tej pory rosło drzewo upamiętniające rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.
- Wyświęcony cis został wyrwany z korzeniami – nie kryje żalu były wójt Józef Stankiewicz.
W miniony weekend na Suwal-szczyźnie obchodzono 100. rocznicę Powstania Sejneńskiego. To ważny niepodległościowy zryw, w którym członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej wystąpili przeciwko Litwinom próbującym zawłaszczyć tereny trzech powiatów - augustowskiego, suwalskiego i sejneńskiego. W walkach zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Suwalszczyzny.

100.rocznica Wyzwolenia Suwałk. Rozpoczęły się trzydniowe uroczystości [ZDJĘCIA, PROGRAM]

Rocznicę powstania upamiętniono m.in. w Krasnopolu, gdzie w sobotę, w parku odbyła się wielka uroczystość z udziałem m.in. wojewody i wiceministra Zielińskiego. Niektórzy komentowali, że przerodziła się ona w kampanię przedwyborczą, ponieważ kojarzony z rządzącą partią wójt Karol Szrajbert w swoim przemówieniu sporo czasu poświęcił zasługom posła. Wprawdzie ich nie wymienił, ale dodał, że liczy na kontynuację dobrej współpracy. O dobroci posła Zielińskiego, która sprawiła, że świątynia wypełniła się służbami mundurowymi mówił też proboszcz parafii podczas uroczystego nabożeństwa.
Ale wróćmy do pomnika. Otóż, kamienny, ustawiony przy głównej alei prowadzącej do kościoła postument został wybudowany w połowie sierpnia. Tymczasem dopiero dzień przed odsłonięciem, czyli w miniony piątek rada gminy wyraziła zgodę na jego budowę. Uchwała upoważniająca wójta do działania uprawomocni się po publikacji w dzienniku urzędowym wojewody, mniej więcej w połowie września. – To była tylko formalność – uważa wójt Szrajbert. – Radni byli informowani wcześniej o tej inicjatywie i absolutnie nie wyrażali sprzeciwu.
Sprawę bagatelizuje też Piotr Korsakowski, przewodniczący rady gminy. – Jeśli ktoś chce szukać sensacji, to zawsze znajdzie – mówi. – Mieliśmy prawo podjąć taką uchwałę i to zrobiliśmy.
Wójt Szrajbert dodaje, że posiada zgodę konserwatora zabytków (park jest wpisany do rejestru – dop.aut.) oraz pozwolenie starosty na budowę postumentu. Ale białostocki mecenas Bartosz Wojda dziwi się jak to możliwe. – Skoro wójt nie miał wymaganej prawem legitymacji do działania, czyli prawomocnej uchwały, to dokumenty złożone do starostwa były niekompletne – wyjaśnia. – A jeśli tak to decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i nie jest ważna. Mówiąc inaczej, pomnik jest samowolą.
Krasnopolanie dodają, że jeśli już to powinien być zlokalizowany w innym miejscu. – Po co było usuwać drzewo poświęcone papieżowi?! – nie rozumieją. – To równie ważna pamiątka jak pomnik ku czci bojowników.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto