MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 40 mln zł trafi do gmin popegeerowskich w powiecie suwalskim, sejneńskim i augustowskim

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Znane już są wyniki trzeciej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład dla gmin popegeerowskich. Do powiatu suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego trafi prawie 40 mln. Pieniądze głównie przeznaczone będą na modernizacje dróg.

W tej edycji gminy mogły starać się o wsparcie w wysokości nawet 98 procent wartości inwestycji. Gminy mogły złożyć maksymalnie dwa wnioski na dofinansowanie projektów o wartości do 2 mln zł i do 5 mln zł. Z kolei powiaty mogły złożyć maksymalnie dwa wnioski o wartości 2 mln zł i 8 mln zł.

- Rozwój zrównoważony wymaga wsparcia tych najsłabszych i właśnie gminy popegeerowskie wymagają największego wsparcia, bo tam są największe zaniedbania z wielu lat. Ten segment Programu Polski Ład ma przede wszystkim zadośćuczynić tej krzywdzie, która została wyrządzona terenom popegeerowskim w okresie PRL-u, które na skutek przemian i budowy III RP nie zostały dobrze potraktowane. Zaniedbania cywilizacyjne, społeczne i inwestycyjne pozostały - podkreślił poseł Jarosław Zieliński podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji wyników dofinansowania.

Do trzech powiatów - suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego - w sumie trafi prawie 40 mln zł.
Gmina Bargłów Kościelny otrzymała ponad 2,3 mln zł na budowę dwóch dróg. Na ten sam cel przeznaczy pieniądze gmina Nowinka, która otrzymała ponad 1,8 mln zł.

- Gmina Nowinka w tak krótkim czasie otrzymała z Polskiego Ładu licząc wszystkie programy ponad 20 mln zł. Dziękuję za to wsparcie, bo dzięki niemu nasza gmina coraz bardziej się rozwija - mówiła Teresa Strękowska, wójt gminy Nowinka. 

Gmina Płaska otrzymane prawie 2 mln przeznaczy na budowę 3 stacji uzdatniania wody. 

- Te środki posłużą poprawie jakości wody, która jest dostarczana do mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają naszą gminę. Cieszy nas to, że znalazły się pieniądze dla takich małych gmin, które nie są silne ekonomicznie i potrzebują wsparcia żeby móc trwać i się rozwijać  - zauważył Wiesław Gołaszewski, wójt gminy Płaska. 

Gmina Sztabin otrzymała ponad 1,9 mln zł. Pieniądze wesprą budowę budynku usługowo - garażowego, z miejscem na sprzedaż produktów lokalnych. Do powiatu augustowskiego trafią 2 mln zł i będą przeznaczone na przebudowę drogi Mazurki - Topiłówka - Jabłońskie. W sumie będą to 3,5 km drogi. 

Gminy z powiatu suwalskiego także otrzymały znaczące wsparcie. Gmina Filipów, za 2,4 mln zmodernizuję ponad kilometr drogi na terenie gminy. Prawie pół miliona złotych gmina Jeleniewo przeznaczy na rozbiór budynku przygotowanego na rozpoczęcie funkcjonowania kopalni na terenie gminy.

 - Miał to być budynek administracyjno - hotelowy, cieszymy się, że ta kopalnia nie powstała. W tej chwili budynek nie nadaje się do użytku, więc żaden program nie dałby mi 98 procent dofinansowania na rozbiórkę tego obiektu - dodał Kazimierz Urynowicz, wójt gminy Jeleniewo.

Gmina Przerośl otrzymała ponad milion zł i przeznaczy go na przebudowę budynku OSP w Nowej Pawłówce.

- Budynek ten będzie posiadał salę, na której strażacy będą mogli się spotykać. Wymienimy dach, stolarkę okienną, docieplimy budynek - wyjaśnił Marcin Brzozowski, wójt gminy Przerośl.

Prawie 2,5 mln zł trafią do Raczek na remont sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej, a gmina Rutka - Tartak otrzymane 3 mln przeznaczy na przebudowę drogi biegnącej przez trzy wsie Jodoziory, Polimonie i Kleszczówek. 

Gmina Suwałki otrzymała 2 mln zł na przebudowę drogi w miejscowości Krzywe. Ponad 3 mln dofinansowania gmina Krasnopol przeznaczy na remont drogi Czarna Buchta - Jegliniec. 

- Jest to droga po której jeździ autobus szkolny, więc zwiększy się bezpieczeństwo, komfort i spowoduje to rozwój tego regionu gminy - podkreślił wójt Karol Szrajbert. 

Gmina Puńska otrzymała 2,8 mln na przebudowę drogi. Gmina Giby otrzymała 1,9 mln zł, gmina Sejny 1,8 mln, miasto Sejny 1,9 mln, a powiat sejneński 1,7 mln zł. Wszystkie gminy popegeerowskie w województwie podlaskim otrzymały z Programu ponad 193 mln zł na 91 inwestycji. 

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto