Budowa spalarni w Suwałkach. Inwestor - spółka Forte zaprasza mieszkańców na spotkanie

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Starą kotłownię przy fabryce Forte ma zastąpić nowoczesna
Starą kotłownię przy fabryce Forte ma zastąpić nowoczesna Archiwum
Udostępnij:
8 czerwca w Suwalskim Ośrodku Kultury w Suwałkach odbędzie się spotkanie zarządu fabryki Forte z mieszkańcami miasta w sprawie planowanej budowy kotłowni przy ulicy Północnej. To odpowiedź przedsiębiorcy na protesty suwalczan

Pomysł budowy spalarni w mieście nie jest nowy. Kilka lat temu taki obiekt miał powstać przy ulicy Brylantowej.. Teraz Forte chce budować spalarnię przy ulicy Północnej, bo tam posiada fabrykę mebli. Kotłownia ma być opalana odpadami drzewnymi i to budzi sprzeciw mieszkańców osiedla Kamena, którzy zbierają podpisy pod internetową petycją. Podnoszą w niej, że w procesie spalania wytwarzać się będą ogromne ilości gazów cieplarnianych, tony rakotwórczych mikropyłów i niebezpiecznych substancji zawierających min. dioksyny, furany, metale ciężkie i ich związki, kadm, chlor, dwutlenku węgla, opary rtęci i inne toksyczne dla naszego zdrowia i środowiska związki
spalarnia będzie przemysłowym źródłem zanieczyszczania powietrza, emitującym toksyczne substancje 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

"Toksyczne substancje z komina będą powodować: choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, zaburzenia funkcjonowania układu genetycznego i hormonalnego, nowotwory, obniżenie odporności immunologiczną i zdolności rozrodczej - to tylko nieliczne z wielu negatywnych oddziaływań tego typu instalacji na zdrowie człowieka oraz środowisko naturalne. Wyeliminowanie toksycznych odpadów i emisji do środowiska pomimo nowoczesnych filtrów i urządzeń redukcji zanieczyszczeń nie będzie możliwe..." - czytamy w petycji.

Oponenci inwestycji dodają też, że dostawy odpadów, a także odbiór produktów spalania takich jak popiół i żużel spowoduje wzrost ruchu samochodów ciężarowych co przyczyni się do zagrożenia bezpieczeństwa na drogach, wzrost hałasu oraz zanieczyszczenie powietrza w mieście i okolicach. Z tego też powodu obniży się wartość gruntów i prywatnych działek zlokalizowanych w rejonie ulicy Północnej. Przedstawiciele Forte zapewniają, że budowa nowej kotłowni przyczyni się do poprawy jakości powietrza, bo emisja spalin zostanie znacznie ograniczona.

W związku z licznymi wątpliwościami władze miasta i zarząd fabryki Forte organizuje spotkanie informacyjne dla mieszkańców, podczas którego zostaną podane szczegóły dotyczące planowanej inwestycji.

-

Program spotkania zakłada omówienie przez przedstawiciela Inwestora zgodnego ze stanem faktycznym, aktualnego stanu funkcjonującej kotłowni, założeń i zakresu nowej inwestycji, wstępnego harmonogramu planowanych prac, korzyści dla mieszkańców Suwałk wynikających z wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań chroniących środowisko - informuje Kamil Sznel, kierownik biura prezydenta.

Spotkanie odbędzie się 8 czerwca o godz. 15.30 w sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Papieża Jana Pawła II/5. Planowana jest też transmisja na żywo w formie on-line.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie