Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Jeleniewie odbyły się uroczystości z okazji rocznicy utworzenia Junackich Hufców Pracy i 100 - lecia odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

msi
Miejsce uroczystości nie było przypadkowe bowiem to w Jeleniewie przed II wojną światową działała jedyna szkoła w Polsce, która nosiła imię Junackich Hufców Pracy. Także w tej miejscowości pracował batalion JHP, którego junacy budowali drogę do Wiżajn.
Miejsce uroczystości nie było przypadkowe bowiem to w Jeleniewie przed II wojną światową działała jedyna szkoła w Polsce, która nosiła imię Junackich Hufców Pracy. Także w tej miejscowości pracował batalion JHP, którego junacy budowali drogę do Wiżajn. Magdalena Siemińska
W piątek w Jeleniewie k. Suwałk odbyły się uroczystości 82. rocznicy powstania Junackich Hufców Pracy.

Miejsce uroczystości nie było przypadkowe bowiem to w Jeleniewie przed II wojną światową działała jedyna szkoła w Polsce, która nosiła imię Junackich Hufców Pracy. Także w tej miejscowości pracował batalion JHP, którego junacy budowali drogę do Wiżajn.

Uroczystościom towarzyszyły także obchody 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Bogdan Ścibut, komendant główny Ochotniczych Hufców Pracy, poseł Bernadeta Krynicka, Lech Kołakowski, Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, a także przedstawiciele władz samorządowych oraz młodzież kształcąca się w OHP z terenu całego kraju.

– Jest to dla nas wydarzenie wyjątkowe ponieważ jesteśmy na początku drogi uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy junaków JHP – mówił Bogdan Ścibut. – Ochotnicze Hufce Pracy służą młodzieży do edukacji oraz pomagają w zdobyciu pierwszej pracy.

W czasie uroczystości w Szkole Podstawowej, która obecnie nosi imię Danuty Siedzikówny „Inki” Ścibut odsłonił tablicę poświęconą pamięci junaków.

Uwaga! Pomylenie tych grzybów grozi śmiercią!

Wydarzenie uświetnił koncert muzyczno - poetycki, projekcja filmu oraz wystawa o historii JHP.

OHP za patrona ma św. Jana Pawła II, który kiedyś przynależał do JHP. OHP są jedną z dróg uzyskania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Przeznaczone są dla osób w wieku 15 - 18 lat, które chcą lub muszą łączyć obowiązek szkolny z pracą zarobkową.

W województwie podlaskim działalność opiekuńczo - wychowawcza OHP realizowana jest przez 8 jednostek wychowawczych działających w Białymstoku, Łomży, Grajewie, Suwałkach, Kolnie, Zambrowie i Augustowie oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie.

Działania OHP zapobiegają marginalizacji społecznej młodzieży poprzez wielostronne wsparcie kadry pedagogicznej i aktywizację społeczno - zawodową młodzieży. Wychowankowie mogą liczyć na różnego rodzaju kursy i szkolenia uzupełniające i doskonalące umiejętności zawodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto