Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach nagrodzony przez minister polityki społecznej

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach otrzymał nagrodę specjalną z działalność w dziedzinie opieki społecznej. Wczoraj (18.11) wręczyła ją minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maciąg

Pana niekonwencjonalne i innowacyjne podejście do pracy oraz kierowania zespołem pracowników, stworzenie koalicji organizacji pozarządowych, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, dobrze służy budowaniu pozytywnego wizerunku pomocy społecznej - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Leszek Lewoc jest dyrektorem MOPR w Suwałkach od siedmiu lat. Umiejętnie łączy pracę zawodową z działalnością społeczną podejmując i realizując wiele cennych inicjatyw. Dzięki Jego aktywności uregulowana została kwestia pochówku dzieci zmarłych przed narodzeniem. W 2016 r jako dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach dostrzegając problem dzieci pozostawianych w szpitalu oraz rodziców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej po stracie dziecka doprowadził do tego, że cztery razy w roku organizowane są pochówki. Dotychczas zorganizowano ich 19 i 485 dzieci nienarodzonych znalazło godne miejsce na cmentarzu.

Organizacja pogrzebów dzieci utraconych ma potrójny wymiar. Po pierwsze dzieci zmarłe przed narodzeniem mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsca modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało i po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym, że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.
Chcąc uhonorować pamięć dzieci utraconych Lewoc zorganizował zbiórkę pieniężną w celu budowy Pomnika Dziecka Nienarodzonego w Suwałkach. Został on usytuowany na terenie cmentarza parafialnego w Suwałkach, w aktualnym miejscu pochówku dzieci. Uroczyste odsłonięcie powiązane z pochówkiem 8 dzieci utraconych nastąpiło 18 maja 2020 r. w 100 rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II.

Kolejnym przedsięwzięciem zainicjowanym przez Leszka Lewoca było dążenie do ustanowienia św. Brata Alberta patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce. We wrześniu 2018 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała swoje ,,nihil obstad” w sprawie powołania św. Brata Alberta na patrona pomocy społecznej w Polsce, a 25 sierpnia 2020 r. decyzją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ogłoszono św. Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej.

Wczoraj (18.11) Lewoc otrzymał z rąk minister pracy nagrodę specjalną.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto