Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki: Wspaniały jubileusz Jadwigi Jaraczewskiej

ro2
Bogdan Barwicki, Urząd Miejski w Suwałkach
W niedzielę 28 lutego 2010 roku, Honorowy Obywatel Miasta Suwałk, Jadwiga Jaraczewska - córka Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodziła 90. rocznicę urodzin. W uroczystości odbywającej się w domu rodzinnym Piłsudskich w Sulejówku , wśród licznych gości obok najbliższej rodziny jubilatki, syna Krzysztofa Józefa Jaraczewskiego z rodziną, córki Joanny Marii Onyszkiewicz z mężem Januszem wzięli też udział przedstawiciele Miasta Suwałk.

Życzenia w imieniu suwalczan złożyli Prezydent Miasta Suwałk Józef Gajewski i Przewodniczący Rady Miasta Włodzimierz Marczewski. Oprócz kwiatów i życzeń Jadwiga Jaraczewska otrzymała fotokopię aktu chrztu swojej matki suwalczanki Aleksandry Szczerbińskiej z 1882 roku, żony Marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz pięknie oprawioną uchwałę XXXVIII sesji Rady Miejskiej w Suwałkach z 26 sierpnia 2009 roku o nadaniu jubilatce - Jadwidze Jaraczewskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Suwałk. Żywe zainteresowanie pani Jadwigi Jaraczewskiej wzbudził przekazany w darze przez Prezydenta Józefa Gajewskiego medal wydany z okazji 90. rocznicy odzyskania wolności przez Suwałki w 1919 roku.

Jadwiga Jaraczewska „Honorowy Obywatel Miasta Suwałk" - notka biograficzna

Jadwiga Jaraczewska urodziła się 28 lutego 1920 r. jako druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Młodość spędziła głównie w Warszawie, gdzie mieszkała z rodziną w Belwederze oraz w Sulejówku.. Wspólnie z siostrą Wandą uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy Szachtmajerowej, gdzie w 1939 r. uzyskała maturę.

1 lipca 1928 Jadwiga i jej siostra Wanda zostały matkami chrzestnymi dwóch statków, nazwanych odpowiednio "Jadwiga" i "Wanda". W 1938 r.Jadwiga zaczęła latać na szybowcach. Należała też do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą Wandą, została ewakuowana specjalnym samolotem do Anglii. Podjęła studia w Cambridge na kierunku architektura, które ukończyła z dyplomem magistra inżyniera architekta w 1946 r. Studiowała również urbanistykę i psychologię.

W lipcu 1942 r. wstąpiła do Air Transport Auxiliary, służby pomocniczej Royal Air Force. Służyła tam dwa lata w stopniu podporucznika. Służba była bardzo ciężka-pilotki latały bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Jako ferry-pilot transportowała różne rodzaje samolotów (m.in. także dwusilnikowe bombowce) z fabryk na lotniska bojowe w całej Wielkiej Brytanii oraz uszkodzone samoloty do remontu. Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

W 1944 r. wyszła za kpt. Andrzeja Jaraczewskiego, oficera Marynarki Wojennej. Po wojnie przebywała w Anglii na emigracji. Pracowała tam jako architekt, a także prowadziła z mężem firmę. W 1990 r. powróciła do Polski na stałe. Ma dwoje dzieci, syna Krzysztofa i córkę Joannę, oboje są również architektami.

Jadwiga Jaraczewska wraz z rodziną angażuje się w działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. Fundacja organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym znajdują się między innymi wspomnienia z suwalskich czasów Aleksandry Piłsudskiej. Jak twierdzi dyrektor tworzonego Muzeum Krzysztof Józef Jaraczewski, Suwałki za sprawą Aleksandry Piłsudskiej i jej córki Jadwigi Jaraczewskiej zajmują szczególne miejsce w tradycji rodziny Piłsudskich.
W dniu swych urodzin, 28 lutego 2008 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródło: UM w Suwałkach

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto