Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł Jarosław Zieliński interpeluje w sprawie zmian w programie nauczania

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Archiwum Polska Press
Poseł Jarosław Zieliński zwrócił się z interpelacją do minister Edukacji, Barbary Nowackiej. Chce wyjaśnień dotyczących zaplanowanych zmian w programach nauczania, które - jak twierdzi - mogą wpłynąć na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich przez młodzież.

Planowane przetasowania w edukacji nie dają spokoju politykom. Szczególnie posłowi Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławowi Zielińskiemu, który nie bez powodu wyraził swoje zaniepokojenie nadchodzącymi zmianami. Według informacji, z programów nauczania ma zniknąć wiele ważnych dla historii Polski wydarzeń, postaci i lektur szkolnych.

Zwolennicy zmian argumentują, że chodzi o "odchudzenie" programu o około 20 procent.

W interpelacji czytamy:
"Z dostępnych informacji i dokumentów wynika, że (…) zakres treści nauczania planowanych do wykreślenia (…) dotyczy wydarzeń i postaci historycznych oraz lektur szkolnych, których znajomość należy do paradygmatu wykształcenia ogólnego i uniwersalnego kanonu kulturowego oraz ma istotny wpływ na poziom wiedzy uczniów, ich świadomość historyczną oraz kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich."

Z planów wynika, że gruntownie przebudowany ma zostać kanon postaci historycznych i wydarzeń, o których uczy się w szkołach. Z lekcji historii mają zniknąć takie postacie jak Witold Pilecki, Maksymilian Maria Kolbe czy Zawisza Czarny. Lista wydarzeń, które mają być pominięte obejmuje m.in. politykę zagraniczną ostatnich Jagiellonów, wkład Polaków w walkę o niepodległość USA czy obronę Warszawy i Westerplatte.

Również planowany spis lektur szkolnych uległby srogiej redukcji. Z propozycji nauczycieli mają zniknąć dzieła takie jak "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego, "Konrad Wallenrod" Adama Mickiewicza czy "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego. Wiele z wymienionych utworów to zdecydowanie najważniejsze polskie dzieła literackie, a zatem ich wykreślenie z programu nauczania budzi poważne wątpliwości.

Wobec powyższych informacji, poseł Zieliński postanowił zadać kilka kluczowych pytań. Chciałby wiedzieć, jakie były kryteria przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu zmian i dlaczego te zmiany obejmują przede wszystkim wydarzenia, postaci i lekturę, które są tak ważne dla kształtowania patriotyzmu i świadomości narodowej młodych Polaków.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto