18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maciej Urbanowicz współautor polskiego satelity

RO
Maciej Urbanowicz
Maciej Urbanowicz Urząd Miasta w Suwałkach
Czesław Renkiewicz Prezydent Miasta Suwałk i Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski spotkali się w Ratuszu z Maciejem Urbanowiczem, który jest współautorem pierwszego polskiego satelity.

Podczas spotkania Prezydent Czesław Renkiewicz wręczył panu Maciejowi list gratulacyjny oraz drobne upominki promocyjne miasta. Pana Macieja można śmiało nazwać patriotą i ambasadorem Suwałk, gdyż podróżując po świecie wozi ze sobą flagę biało-czerwoną, a na spotkaniach zawsze podkreśla, że jest suwałczanin.

13 lutego 2012 roku europejska rakieta Vega wystrzelona z bazy Kourou w Gujanie Francuskiej wyniosła na orbitę okołoziemską pierwszego polskiego satelitę. Został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Koordynatorem tego „nieziemskiego" projektu jest Suwalczanin Maciej Urbanowicz.

Maciej Urbanowicz interesował się fizyką. Dlatego wybrał I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, klasę matematyczno-fizyczną. Swoją pasję zgłębiał studiując mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Warszawskiej.

PW-Sat wyniesiony 13 lutwgo w kosmos, zbudowany został przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego i Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej działających na Politechnice Warszawskiej. Pomocą służyli im specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN a także Europejska Agencja Kosmiczna, która zainteresowała się polskim projektem.

Satelita nie grzeszy wielością - jest to kwadrat o boku ok. 10 cm i wadze prawie kilograma. 20 studentów pracowało nad systemem kontrolowanego sprowadzania satelity z orbity i jego unicestwieniem w atmosferze ziemskiej. Kosmiczne śmieci krążące na orbicie są śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi w stacjach kosmicznych lecz wartym miliardy dolarów urządzeniom. Za miesiąc studencki satelita wysunie specjalny ogon, dzięki czemu będzie wytracał prędkość i po roku wpadnie w atmosferę gdzie spali się. Tej wielkości satelita ale bez tego urządzenia-ogona, uległ by zniszczeniu w atmosferze dopiero po czterech latach orbitowania.

Źródło: Urząd Miasta w Suwałkach

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto