GMINA SUWAŁKI. Dzienna pomoc dla osób niepełnosprawnych. Specjalne mieszkanie powstanie w Białej Wodzie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Udostępnij:
Cztery miejsca tzw. krótkookresowego pobytu całodobowego stworzy Suwalskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w mieszkaniu, które posiada w Białej Wodzie (gmina Suwałki). Będą tam również świadczone usługi opiekuńcze. Z tych miejsc korzystać mają osoby, które z powodu wieku lub niepełnosprawności nie mogą samodzielnie mieszkać. Dotację na ten cel przyznał Urząd Marszałkowski.

Suwalskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną potrzebującym pomaga od lat. Stowarzyszenie założyli rodzice osób niepełnosprawnych. Prowadzą Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Brodzie Nowym. - To nie jest typowa szkoła specjalna - zastrzega Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach. Jak mówi, stawia się tu duży nacisk na rehabilitację. Z konsultacji ze spacjalistami mogą korzystać również absolwenci szkoły oraz rodzice uczniów. - Niepełnosprawność jednego członka rodziny dotyka cały dom - nie ma wątpliwości Krzysztof Jurewicz. To właśnie rodzinom na pomóc kolejna inicjatywa stowarzyszenia, czyli miejsca na krótkookresowy pobyt całodobowy. - Nasi podopieczni są coraz starsi. Edukacja jest do 25. roku życia. A później? Później nie ma nic - przyznaje Krzysztof Jurewicz. To dlatego poprosili wójta gminy Suwałki o wydzierżawienie stowarzyszeniu budynku w Białej Wodzie. Tam - już od kilku lat - dla 44 niepełnosprawnych osób prowadzą dzienny dom pomocy. A w części domu wydzielono specjalne mieszkanie, gdzie weekendowe, całodobowe wsparcie dostanie kolejnych 10 osób.

- Będą u nas od piątkowego popołudnia, do poniedziałku, do godziny 7 - wyjaśnia Krzysztof Jurewicz. Skąd takie rozwiązanie? - Bo w dzień te osoby mają u nas wsparcie. Brakuje im opieki w dni świąteczne - tłumaczy. Jest ona potrzebna, gdyż często opiekunami osób niepełnosprawnych są starsi już rodzice, którzy ze względu na swój wiek nie poradzą sobie z kompleksową opieką. Pomysł z weekendowym, krótkookresowy wsparciem w opiece sprawi, że podopiecznych nie trzeba będzie umieszczać w domach opieki.

Projekt ma być realizowany od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. Został zgłoszony na konkurs Stowarzyszenia „Suwalsko-Sejneńska” Lokalna Grupa Działania. Jego realizacja ma kosztować 455 tys. zł, z czego dotacja pokryje 425 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: GMINA SUWAŁKI. Dzienna pomoc dla osób niepełnosprawnych. Specjalne mieszkanie powstanie w Białej Wodzie - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie