Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja 43 bardzo cennych obrazów trafiła do Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Adam Białous
Hugon Lasocki, Kompozycja w czerwieni, 1981, olej n apłótni, 100 x 90 cm
Hugon Lasocki, Kompozycja w czerwieni, 1981, olej n apłótni, 100 x 90 cm
Kolekcja 43 bardzo cennych obrazów trafiła do suwalskiego muzeum

Muzeum Okręgowe w Suwałkach otrzymało w darze kolekcję polskiej sztuki współczesnej o dużej wartości artystycznej i finansowej. Kolekcja, prezentowano już w muzeum, liczy 43 obrazy i trzy rzeźby.

Kolejne obrazy - znanego artysty Franciszka Nowowiejskiego są w drodze z USA do suwalskiego muzeum. Zbiór tych obrazów tworzony był przez kilkadziesiąt lat. Izabela Roman, osoba która podarowała kolekcję obrazów, zrobiła to z bardzo szlachetnych pobudek. Chce, aby sztuka "służyła" społeczeństwu, aby była dostępna dla każdego.

Pierwszy raz właścicielka kolekcji, która na stałe mieszka w USA, poinformowała suwalskie muzeum o chęci przekazania mu swojej kolekcji cennych dzieł sztuki współczesnej, autorstwa polskich malarzy, w roku 2020.

Zawarto umowę. W kolejnych miesiącach obrazy były transportowane, droga morską, z USA do Suwałk. Obecnie jest ich w muzeum już 43 i 3 rzeźby Kazimierza Kalkowskiego. Autorzy obrazów to czołówka polskich malarzy współczesnych m.in. Kiejstut Bereźnicki, Henryk Cześnik, Grzegorz Kalinowski, Eugeniusz Markowski, Andrzej Strumiłlo, Janusz Przybylski, Jan Lebensztejn.

W drodze są obrazy Franciszka Starowiejskiego, najbardziej znanego autora obrazów z kolekcji Izabeli Roman - Nie pamiętam, kiedy w Polsce ktoś zrobić taki gest. Przekazywane są zwykle pojedyncze eksponaty, czasem rodzina przekaże spuściznę zmarłego artysty. A tu przekazano całą kolekcję - mówi Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Pani Izabela Roman, była właścicielka kolekcji, jest z wykształcenia farmaceutką. Wiele lat temu wyemigrowała do USA. Tam zrobiła karierę naukową. Jest miłośniczką malarstwa współczesnego, dlatego przez lata kupowała obrazy, głównie polskich twórców. - Wybrała Suwałki, gdyż jest z Suwalszczyzną związana rodzinnie, a rodzina jest zasłużona i zapamiętana w historii Suwałk.

Jej cioteczny dziadek to był Walery Roman znany jako wybitny działacz społeczny, niepodległościowy, polityk – bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego – tłumaczy Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach zamierza w przyszłości rozbudować swoją kolekcje malarstwa współczesnego, przez co może stać się ważnym miejscem na mapie instytucji prezentujących ten rodzaj sztuki.

Na razie dyrekcja muzeum zastanawia się nad docelowym miejscem, gdzie malarstwo współczesne miałby być prezentowane publiczności. Obecnie 43 otrzymane już obrazy, pokazywane są w niewielkiej sali muzealnej, jednak jest ona za mała, żeby cała kolekcja, łącznie z obrazami które są jeszcze w drodze, mogła być tam eksponowana na stałe.

Profil malarski suwalskiego muzeum, dzięki otrzymanej kolekcji dzieł malarstwa współczesnego, obecnie znacznie rozszerza się. Placówka ta bowiem była do tej pory najbardziej znana z kolekcji obrazów, urodzonego w Suwałkach, znanego XIX wiecznego malarza Alfreda Wierusz - Kowalskiego oraz innych malarzy nurtu tzw. monachijskiego.

Wcześniej malarzem współczesnym, którego dzieł najwięcej posiada muzeum był Andrzej Strumiłło. - Andrzej Strumiłło, jeśli o malarstwo współczesne, był u nas jak ten samotny dąb. Teraz jego dzieła mogą być „obudowane” obrazami innych malarzy współczesnych - mówi Eliza Ptaszyńska.

Pani Eliza zwraca uwagę na fakt, iż dar przekazany muzeum ma dużą wartość. Bowiem same obrazy i rzeźby są to dzieła wysokiej klasy artystycznej, a ich ceny stale rosną. Szczególnie obecnie kiedy na rynku sztuki drożeje wszystko.

- Dzieła te maja już ugruntowaną pozycję w świecie sztuki malarskiej. To można powiedzieć klasyka polskiego malarstwa współczesnego. Ceny tych obrazów na pewno nie spadną, przeciwnie wciąż idą do góry – podkreśla Eliza Ptaszyńska.

Te cenne dzieła sztuki trafiły do Suwałk, gdyż osoba, które je społeczeństwu podarowała - Izabela Roman, związana jest emocjonalnie z Suwałkami. Tu się urodziła, stąd pochodzą jej przodkowie. Suwałki, dzięki znajomości z panią Roman, mają też okazję zainteresować sobą znanych malarzy współczesnych, gdyż pani Izabela Roman przyjaźni się z wieloma z nich. Spora reprezentacja tych artystów była obecna na otwarciu wystawy obrazów podarowanych dla Muzeum Okręgowego. Byli oczarowani Suwałkami i pięknymi krajobrazami Suwalszczyzny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto