Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Droga ekspresowa S8 Białystok-Suwałki powstanie do 2030 roku

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Trasa Suwałki - Białystok nazywana jest drogą śmierci
Trasa Suwałki - Białystok nazywana jest drogą śmierci Polska Press
W Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku znalazła się budowa drogi ekspresowej s8 Białystok - Suwałki. O szczegółach mówił na konferencji prasowej w Sztabinie poseł PiS Jarosław Zieliński, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego, który przez wiele lat zabiegał o tę drogę.

To jest epokowa decyzja, na którą wszyscy długo czekaliśmy i długo zabiegaliśmy”

- To epokowa decyzja, wielka sprawa. Zabiegaliśmy o to przez długi czas, ale teraz mamy pewność. Jest decyzja na powstanie drogi ekspresowej Suwałki-Augustów-Białystok i jest zagwarantowane jej finansowanie - podkreślał na konferencji w Sztabinie poseł PiS Jarosław Zieliński, przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego. 

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą  wieloletni Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. Wpisano do niego budowę drogi ekspresowej S8 Białystok-Suwałki na odcinku Knyszyn – Raczki.

- Względy wojskowe były aspektem, który przesądził o decyzji podjętej przez Radę Ministrów. Do tych komunikacyjnych argumentów doszedł jeszcze argument natury militarnej. To jest najkrótsze, ważne połączenie z krajami bałtyckimi - podkreślał poseł.

Trasa z Suwałk przez Augustów do Białegostoku nazywana jest drogą śmierci. To jedna z najbardziej zatłoczonych dróg w województwie podlaskim. 

- Wspieraliśmy zabiegi o tę drogę na wszystkie możliwe sposoby. Wystosowaliśmy wspólną petycję. Jeździliśmy do Warszawy razem z wójtami okolicznych gmin. 38 samorządowców różnych szczebli podpisało się pod petycją, która została wysłana do premiera Mateusza Morawieckiego. Do wiadomości otrzymał ją również prezes Jarosław Kaczyński oraz minister infrastruktury - przypomniał starosta Witold Kowalewski.

Wicestarosta Roman Czepe podkreślał istotną rolę powiatu białostockiego w zabiegach o drogę ekspresową. Mówił, że powiat widział potrzebę i cel jej budowy. 
Inwestycja ma znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także na wzrost dostępności Polski północno-wschodniej. 

- Wartość ziemi wkoło tej drogi wzrośnie.  Połączenie Białegostoku z Suwałki i strefą ekonomiczną, szybkość przemieszczania się być może zachęci nowych inwestorów, powstaną nowe miejsca pracy. Ważny jest także aspekt turystyczny szybki dojazd do Augustowa, miasta wybieranego przez wielu na odpoczynek. Jeśli ta droga powstanie naprawdę będziemy dobrze skomunikowani - powiedział w rozmowie z nami Witold Karczewski, honorowy prezes Izby Przemysłowo Handlowej w Białymstoku, który zabiegał o tę drogę.

S8 na odcinku Knyszyn (Białystok) – Raczki (Suwałki) będzie liczyła ok. 90 km i będzie kosztowała ok. 5,1 mld zł.

- Powstanie drogi ekspresowej to bardzo dobra wiadomość dla północnej części Polski, dla Augustowa i Suwałk w szczególności. Ta droga to naturalny kręgosłup komunikacyjny województwa. Czas kończy erę zabiegania o tę trasę, skupmy się na realizacji tej inwestycji - skomentował Sławomir Sieczkowski, zastępca burmistrza Augustowa.

Nie wszyscy jednak wierzą, że droga ekspresowa powstanie.

– Wpisanie przez rząd do programu budowy drogi ekspresowej S8 z Białegostoku do Suwałk to tylko obietnica wyborcza – powiedział PAP poseł KO Krzysztof Truskolaski. Swoje stwierdzenie argumentował, że w grudniu 2022 r. rząd podjął uchwałę, że budowa tej drogi jest zasadna, ale do minionego wtorku „nie stało się nic, żeby ta droga rzeczywiście powstała”. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Droga ekspresowa S8 Białystok-Suwałki powstanie do 2030 roku - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto