Nasza Loteria

22 marca: Światowy Dzień Wody z PWiK w Suwałkach

Materiał informacyjny Przedsiębiorstwa Wodociagów i Kanalizacji w Suwałkach Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Zbliżający się Światowy Dzień Wody to doskonały pretekst, by przypomnieć nam o tym, jak istotny wpływ ma woda na zdrowie. Coraz więcej mówi się o piciu odpowiedniej ilości wody oraz o korzyściach zdrowotnych, które daje ten nawyk. Z danych ogólnie dostępnych wynika, że na świecie z powodu braku wody pitnej cierpi prawie miliard ludzi. W Suwałkach możemy spożywać wodę prosto z kranu! To przywilej, którego często nie doceniamy.

Picie wody, a zdrowie. Czy wiesz, dlaczego warto pić wodę?

Woda to zdrowie! Szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać w ciągu dnia około 2,5 litra wody. Oczywiście wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb organizmu takich jak płeć, wzrost, waga, a nawet aktywność fizyczna w ciągu dnia.

Woda stanowi ok. 60% naszego ciała, m.in.: jest składnikiem organów, płynów ustrojowych oraz skóry. Niedostateczne spożycie wody może prowadzić do odwodnienia. Woda odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dlatego tak ważne jest spożywanie zalecanych ośmiu szklanek wody dziennie.


Jakość wody w Suwałkach. Czy warto pić wodę prosto z kranu?

W Suwałkach warto! Mieszkańcy miasta, mogą cieszyć się wysokiej jakości wodą, ujmowaną wyłącznie ze studni głębinowych, zlokalizowanych w północno-zachodniej części miasta w zakolu rzeki Czarnej Hańczy. Aktualnie na ujęcie wody składa się 21 studni głębinowych, których głębokość waha się w przedziale od 48 m do 138 m. W sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na wodę albo poważnych awarii, istnieje możliwość uruchomienia tzw. studni awaryjnych, zlokalizowane w różnych częściach miasta.

Zanim woda trafi do kranów Suwalczan, przechodzi proces uzdatniania, składający się z napowietrzenia, filtracji oraz dezynfekcji promieniami UV. Jakość wody jest systematycznie monitorowana zarówno na etapie jej ujmowania, uzdatniania, wtłaczania do sieci wodociągowej, jak też w wyznaczonych punktach na terenie całego miasta.

Wyniki badań wody uzdatnionej zawsze potwierdzają wyśrubowane normy dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia, zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. Świadczy to o wysokiej jakości wody, odpowiedniej technice uzdatniania oraz właściwej eksploatacji urządzeń wodociągowych, tym samym gwarantuje to bezpieczne jej spożycie przez Suwalczan.

Parametry wody w Suwałkach.

Analizę wody pod kątem fizykochemicznym i organoleptycznym prowadzi się w zakresie takich parametrów jak: mętność, barwa, zapach, odczyn, przewodność, smak, amonowy jon, żelazo, mangan czy azotyny oraz azotany.

Suwalska woda charakteryzuje się znaczną twardością, co oznacza, że jest bogata w związki wapnia i magnezu, które są niezbędne w diecie człowieka.


Ile kosztuje woda w Suwałkach?

Oszczędzanie wody to nie tylko istotny krok pomagający dbać o środowisko naturalne. To również skuteczny sposób na oszczędzanie pieniędzy! Liczby nie kłamią, picie wody z kranu się opłaca. Czy wiesz, że suwalska woda z kranu kosztuje jedynie nieco ponad 3 zł za 1000 litrów? Dla porównania 1000 litrów wody butelkowanej kupionej w sklepie to aż 1 100 złotych! Picie wody kranowej to nie tylko spora ulga dla naszych portfeli, ale i środowiska. Zużycie 1000 litrów wody butelkowanej to około 30 kg odpadów!

Światowy Dzień Wody - jak będziemy świętować go w tym roku?

W ubiegłych latach Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach z okazji Światowego Dnia Wody, organizowało dni otwarte. Podczas obchodów uczestnicy mieli okazję m.in.:

• poznać ścieżkę, którą musi pokonać woda, by znaleźć się w naszych kranach,
• dowiedzieć się, jakie korzyści daje picie wody z kranu,
• zwiedzić niedostępne na co dzień miejsca,
• zapoznać się z procesem uzdatniania wody na stacji uzdatniania wody,
• poznać technologię oczyszczania ścieków.

Niestety w tym roku sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie pozwoli na zorganizowanie podobnych dni otwartych dla zwiedzających. Warto jednak edukować, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu woda.


Światowy Dzień Wody, a troska o środowisko naturalne

Woda to życie. Z pewnością spotkałeś się z takim stwierdzeniem. Nic dziwnego! Ludzki organizm składa się w 60-70% z wody. Większość produktów, które spożywamy, każdego dnia to w znaczniej ilości woda. Ponad 70% powierzchni Ziemi pokryte jest wodami. Skoro większość otaczającego nas świata składa się z wody, oznacza to, że możemy czuć się bezkarni i korzystać z niej w nieograniczony sposób? Absolutnie nie! Źródła wody zdatnej do picia są wyczerpane! Obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Świadomość ekologiczna oraz troska o ochronę środowiska, dzięki inicjatywom takim jak Światowy Dzień Wody z roku na rok wzrasta. Mimo to nasze zaangażowanie w ochronę środowiska oraz racjonale gospodarowanie zasobami wody wydaje się być niewystarczające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: 22 marca: Światowy Dzień Wody z PWiK w Suwałkach - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto