Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZACHOWANIA ZDROWOTNE NASTOLATKÓW: Odchudzają się na potęgę

Stanisław Gazda
Państwowa Inspekcja Sanitarna czwarty rok realizuje krajowy program edukacyjny "Trzymaj Formę!", promujący zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną wśród młodzieży szkolnej. W 2009 roku przeprowadzone zostało ogólnopolskie badanie ankietowe wśród 9,5 tys. gimnazjalistów i 5,5 tys. rodziców, poprzez które starano się dowiedzieć, jakie są zwyczaje i zachowania zdrowotne polskich gimnazjalistów.

W anonimowej ankiecie pośród 87 pytań najwięcej było tych, które dotyczyły zwyczajów żywieniowych, ale pytano też o aktywność fizyczną, stosowanie używek, higienę osobistą, budowę ciała, samoocenę.

O ile z otyłością nie jest tak źle, jak się wcześniej obawiano, to jednak sposób odżywiania nastolatków odbiega zarówno od wskazań specjalistów, jak i od zwykłego tak zwanego zdrowego rozsądku.

Poniżej zalecanych norm spożywane jest przez młodzież czerwone mięso, mleko i produkty mleczne (tylko 1/4 ankietowanych spożywa mleko i jego przetwory codziennie). Nie lepiej jest z warzywami i owocami. Stanowczo za mało jest w młodzieżowym jadłospisie ryb, jaj i nabiału. Za to słodycze jedzone są w nadmiarze.

Dla większości ankietowanych normą są trzy posiłki dziennie, ale dla niektórych cztery lub tylko jeden. Większość uczniów je w domu pierwsze śniadanie, natomiast 12 % wcale nie spożywa drugiego śniadania w szkole. Połowę szkolnych śniadań stanowią wyłącznie owoce. Obiad jada 90% ankietowanych. Zupa budzi największe skrajności - jest dla młodzieży najbardziej lubianym i zarazem najmniej lubianym daniem. 23% młodych ludzi podjada sobie między posiłkami i w nocy (głównie słodycze, ciastka, chipsy, owoce).

Niepokojącym zjawiskiem, zwłaszcza wśród dziewcząt, jest negatywna ocena własnej sylwetki ("za gruba"), lęk przed przybraniem na wadze i próby odchudzania, mimo prawidłowego wskaźnika masy ciała (BMI). 28% ankietowanych dziewcząt przyznało się w ankiecie do takich zachowań czy objawów jak: nadmierna i niekontrolowana konsumpcja, nieodparty lęk przed utyciem, prowokowanie wymiotów po spożyciu posiłku, jadłowstręt, unikanie jedzenia. Niektóre z dziewcząt są na skraju popadnięcia w anoreksję czy bulimię, bądź też już walczą z chorobą.

Obok niewłaściwych zwyczajów żywieniowych młodzieży niepokój budzi wzrastający bezruch pokolenia komputerów, telewizorów, komórek, pilotów i innych elektronicznych urządzeń, ograniczających aktywność ruchową. Okazało się, że dla 9.360 ankietowanych gimnazjalistów głównym wysiłkiem fizycznym w ciągu dnia jest dojście do szkoły i lekcja wychowania fizycznego.

Wyniki badania ankietowego wykazały, iż zachowania i zwyczaje zdrowotne polskiej młodzieży gimnazjalnej budzą wiele zastrzeżeń. Błędy w żywieniu i złe nawyki mogą niekorzystnie zaprocentować w przyszłości. Zatem zasadne i potrzebne jest prowadzenie działań (edukacyjnych i innych) w celu poprawy stylu życia na taki, który będzie sprzyjał zdrowiu.

W województwie kujawsko-pomorskim badanie ankietowe przeprowadzono na terenie 12 powiatów (16 gmin) w 23 gimnazjach, obejmując nim 522 uczniów i 438 rodziców.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto