18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Sacrum i Profanum

Robert Orzechowski
W dniach 8 styczeń - 5 luty, w Galerii Graf-Adolf w Kolonii w Niemczech, zaprezentowana zostanie wystawa Sacrum i Profanum, których autorami jest trzech suwalskich artystów: Halina Mackiewicz, Andrzej Zujewicz i Andrzej Taraszkiewicz.

W dniu 8 stycznia, o godz. 18.00 w Galerii Graf-Adolf w Kolonii w Niemczech, odbędzie się wernisaż wystawy Sacrum i Profanum.

Szczegóły na stronie:
Galeria Graf-Adolf w Kolonii

Andrzej Zujewicz urodził się w Zabrzu w 1971 roku. W roku 1991 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1991-97 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni prof Włodzimierza Kunza w 1997 roku. Po studiach zamieszkał w Żubrówce na Suwalszczyźnie. Od roku 2000 pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, gdzie zajmuje się wystawiennictwem w galeriach sztuki współczesnej Chłodna 20 i PAcamera. Jest malarzem, rysownikiem, grafikiem i fotografem.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m. in.: stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1999 roku, wyróżnienie w konkursie fotograficznym Images of Europe - Europe Crossing Borders w Holandii w 1996 roku, wyróżnienie na Bielskiej Jesieni biennale malarstwa w 1999 roku, był finalistą konkursu Obraz Roku 2002 i Obraz Roku 2003, organizowanego przez Art & Business. Był stypendystą prezydenta Suwałk w 2005 roku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m. in.; w II Studenckim Międzynarodowym Biennale Sztuki Skopje 1995 w Macedonii, w wystawie Postawy w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie w 1997 roku, Promocje 97 w Legnicy w 1998 roku, Konfrontacje Najmłodszych Artystów Krakowskich i Bratysławskich Myślenice 1998, Satyrykon w Legnicy w 2001 roku, Animalakcje w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku w 2002 roku. Brał udział w wystawie polskich i litewskich artystów Egzystencja Pobrzeżna w 2007 roku, Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Olicie na Litwie i Biurowiec Sztuki w Suwałkach w 2009 i 2010 roku, Aukcjach Młodej Sztuki - Desa Modern 2008, 2009, 2010, a także Strefie Sztuki 14 w Białymstoku w 2010 roku.

Wystawy indywidualne: w Krakowie (1996), Suwałkach (1999, 2001, 2004, 2006), Wigrach (2001), Ełku (2000, 2006), Wierzbie (2008), Wilkasach (2008), Waren (Müritz) w Niemczech (2008), w Łomży (2010).
www.zujewicz.netgaleria.pl

Sacrum i profanum tak jak noc i dzień, niebo i ziemia, żywioły - woda i ogień, są naturalnie zależne od siebie, trudno wyobrazić sobie ich nie istnienia. W te skrajnie różne, przeciwstawne bieguny wpisane jest nasze życie - zwykłych ludzi. W rytmie naszego serca, w cyklu narodzin i śmierci, w wiecznej przemianie materii czujemy obecność sacrum, jakiejś dziwnej, niewyjaśnionej energii, która powoduje, że nasza egzystencja ma sens. W codziennej gonitwie spraw, obowiązków, przyziemności tkwi profanum, w czysto materialnym, konsumpcyjnym podejściu do życia. Gdzieś pomiędzy tym co wzniosłe i święte, a tym co próżne i doczesne mieści się prawda. Im bardziej zbliżamy się do niej tym wydaje się bardziej odległa i nieosiągalna.
Rejestruję to, co jest godne zapisania, moje obserwacje, przemyślenia i spostrzeżenia. To, co mnie dotyka, czym żyję, co mnie raduje, również to, co mnie przeraża, co mocno działa na mój umysł. Każdy etap w życiu niesie ze sobą bagaż nowych emocji, wrażeń, doświadczeń. Przynosi nieprzebrane źródło natchnienia, chęci utrwalenia własnych refleksji dla innych. Obecnie moje prace koncentrują się na moim osobistym życiu. Tak powstaje Notatnik osobisty – dziennik obserwacji, studiów własnej egzystencji. Jest to malarski cykl chociaż do konstruowania dzieła wykorzystuję różne techniki i materiały. Zestawiam realne przedmioty z malarskim podłożem tworząc nowe znaczenia, przekaz staje się wtedy pełniejszy i bardziej sugestywny. Moje osobiste rzeczy, nabierają rangi rzeczy niezwykłych. Wartości niewymierne, bo usytuowane w sferze bardzo intymnej są mimo to bardzo uniwersalne.

Andrzej Zujewicz

Andrzej Taraszkiewicz urodził się w 1962 roku w Suwałkach. Wykształcenie artystyczne zdobył w Liceum Plastycznym w Supraślu oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie zajmuje się głównie twórczością sakralną i portretową. Jest nauczycielem wielu przedmiotów w suwalskich szkołach. Jego prace znajdują się w kościołach i klasztorach w Polsce, między innymi: w Łodzi, Radziejowie, Suwałkach, Kaliszu, Białymstoku, Ełku oraz w obiektach sakralnych za granicą: w Tanzanii, USA, Kazachstanie, Litwie i w Niemczech. Brał udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych.

Sacrum i profanum jak wynika z mojej noty biograficznej jest nieodłącznym elementem mojej pracy i myśli jej towarzyszącej.. Chcąc czy nie - jestem zanużony w toczącym się misterium Kościoła jako dekorator uświęconych pomieszczeń. Przyznaję - nie była to łatwa decyzja, zajęcia się tematyką sakralną. Wcześniej widziałem siebie prawie zupełnie w twórczości będącej poszukiwaniem indywidualnej materii malarskiej. Do dzisiaj najwięcej zabawy i to coś! odczuwam w swobodnym malowaniu nie na temat. Opowiadanie o własnych przeżyciach towarzyszących malowaniu nie ma większego sensu. Dla osoby niezainteresowanej będzie brzmiało jak opowiadanie o gotowaniu wody. To co najistotniejsze w malowaniu nie jestem w stanie przekazać innej osobie za pomocą słów. Pozostaje niemy obraz i światło, które ukazuję innym. Czy malarz powinien mieć nadzieję, że inni zobaczą jego obraz tak jak widzi go on sam? Wystarczy przecież, aby minęło trochę czasu, a obraz może zmienić się w oczach jego twórcy. Mało tego, już kilkakrotnie nie rozpoznawałem obrazów, które sam namalowałem przed kilkunastu laty. Czy chodzi tu o pamięć - no cóż, ona też słabnie, ale myślę, że chodzi także o to, że to my się zmieniamy i nasz kod interpretowania tego co dostrzegamy. Między sacrum a profanum jest granica, której nie powinno się niszczyć, tak jak nie powinno się likwidować gór, aby wyrównać teren - tak myślę. Dlaczego? Ciągle się nad tym zastanawiam.

Andrzej Taraszkiewicz

Halina Mackiewicz urodziła się w 1962 w Szczecinkach. W 1981 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.W 2001 roku ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2000 roku prowadzi galerię „Chłodna 20” w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. W tym samym ośrodku od 1994 roku prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od dziesięciu lat organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie „U źródła” na Suwalszczyźnie.

Brała udział w wystawach zbiorowych, między innymi: w Częstochowie, Warszawie, Lublinie, Olecku, Wilnie, Kupiszkach (Litwa), Olicie (Litwa), Waren (Niemcy) i Suwałkach.
Wystawy indywidualne:Wilkasy ( 1999, 2004, 2006 ), Suwałki ( 2001, 2004, 2005 ), Ełk ( 2004),
Łomża (2010).
W 2005 roku otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Suwałk.

Malarska interpretacja sacrum jest odbiciem mojej duszy. To stan zawieszenia między niebem, a ziemią. Anioł miłości, Anioł nocy i Anioł nad Smolnikami są zapisem moich podróży po tajemniczych zakątkach Suwalszczyzny. Moje istoty niebiańskie są jak witraże w gotyckich kościołach. Chropowatość ich tkanki jest w zetknięciu ze światłem, grą kolorów i wariacją barwną.
Anioły zajmują niejednokrotnie całą przestrzeń w obrazie, nie ma tam człowieka, są tylko One - podziwiane, wyniesione ponad wszystko. Posiadają energię i moc kosmiczną. Czasami w swojej fizycznej tkance są tak codzienne, zmęczone, pokryte patyną czasu, kamienne, posągowe, że trudno dostrzec ich świętość i nieskazitelność. Bywa też, że mienią się wszystkimi kolorami tęczy, jak motyle - ulotne, gdzie jedynym zadaniem jest oczarować świat pięknem.
Czy w świecie konsumpcyjnym w nieustannej gonitwie za "mieć" jest jeszcze miejsce na odczuwanie i przeżywanie piękna?
Ta wystawa jest apelem o zachowanie piękna w Twojej i mojej duszy.
Cykl „Anioły”
Odkąd pamiętam, zawsze odczuwałam ich obecność, są jak powietrze. W każdym człowieku odnajduję ich wyjątkowość. Cykl „Anioły” jest otwartym tematem w mojej twórczości. Prezentowane prace powstały w latach 2006-2009. Czerwienią podkreślam ważne elementy
i symbole w obrazach.

Halina Mackiewicz

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto