Wójt gminy Filipów Tomasz Rogowski zapowiada, że policzy mieszkańców

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wójt Tomasz Rogowski (z lewej) apeluje do mieszkańcow aby - jeśli są nieprawidłowe - skorygowali dekleracje śmieciowe
Wójt Tomasz Rogowski (z lewej) apeluje do mieszkańcow aby - jeśli są nieprawidłowe - skorygowali dekleracje śmieciowe Archiwum
Udostępnij:
Do końca kwietnia mieszkańcy gminy Filipów mają czas, by zweryfikować deklaracje dotyczące liczby osób w gospodarstwach. Od maja ruszą kontrole

Chodzi o skuteczne egzekwowanie opłat za wywiezienie odpadów komunalnych. Zgodnie z uchwałą rady gminy z listopada minionego roku zależy ona od liczby osób w gospodarstwie i wynosi 26 złotych od mieszkańca. Oczywiście w przypadku gdy śmieci są segregowane. Przy braku segregacji stawka wzrasta dwukrotnie.

Ze złożonych w urzędzie deklaracji "śmieciowych" wynika, że na terenie gminy mieszkają 3383 osoby (dane na koniec 2019 roku). Natomiast według informacji z wydziału meldunkowego mieszkańców jest 4248. Różnicę widać gołym okiem ale to za mało na jakiekolwiek wnioski, ponieważ sporo osób jest zameldowanych lecz nie mieszka w rodzinnym domu - wyjechały na studia czy do pracy. Ale to też nie gwarantuje, że wszystko jest w porządku.

- Wprowadzenie elektronicznej analizy deklaracji w niektórych miastach doprowadziło do znacznego zwiększenia ilości osób w systemie, a tym samym do zmniejszenia podwyżek za odpady, gdyż osoby omijające system śmieciowy robiły to kosztem wszystkich pozostałych - informuje wójt Tomasz Rogowski.

Postanowił więc "przeliczyć" swoich mieszkańców. Najpierw daje szansę, by ludzie sami skorygowali złożone w urzędzie deklaracje śmieciowe i uwzględnili w nich osoby faktycznie przebywające w gospodarstwie (sporo osób korzystających z systemu nauki czy pracy zdalnej wróciło do rodzinnych domów) . Właściciele nieruchomości mogą uczynić korekty bez konsekwencji do końca kwietnia. Później ruszą kontrole. Będą one prowadzone na podstawie m.in. dokumentów składanych w ośrodku pomocy społecznej, czyli wniosków o zasiłki, 500+ czy stypendia, a także dane ze szkół i przedszkoli. Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki weryfikacji nie trzeba będzie podwyższać stawek za wywóz odpadów, a jeśli już do tego dojdzie to podwyżki będą niższe.

W 2019 roku mieszkańcy gminy filipów wytworzyli 664,038 Mg odpadów komunalnych.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie