Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Filipów Tomasz Rogowski zapowiada, że policzy mieszkańców

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wójt Tomasz Rogowski (z lewej) apeluje do mieszkańcow aby - jeśli są nieprawidłowe - skorygowali dekleracje śmieciowe
Wójt Tomasz Rogowski (z lewej) apeluje do mieszkańcow aby - jeśli są nieprawidłowe - skorygowali dekleracje śmieciowe Archiwum
Do końca kwietnia mieszkańcy gminy Filipów mają czas, by zweryfikować deklaracje dotyczące liczby osób w gospodarstwach. Od maja ruszą kontrole

Chodzi o skuteczne egzekwowanie opłat za wywiezienie odpadów komunalnych. Zgodnie z uchwałą rady gminy z listopada minionego roku zależy ona od liczby osób w gospodarstwie i wynosi 26 złotych od mieszkańca. Oczywiście w przypadku gdy śmieci są segregowane. Przy braku segregacji stawka wzrasta dwukrotnie.

Ze złożonych w urzędzie deklaracji "śmieciowych" wynika, że na terenie gminy mieszkają 3383 osoby (dane na koniec 2019 roku). Natomiast według informacji z wydziału meldunkowego mieszkańców jest 4248. Różnicę widać gołym okiem ale to za mało na jakiekolwiek wnioski, ponieważ sporo osób jest zameldowanych lecz nie mieszka w rodzinnym domu - wyjechały na studia czy do pracy. Ale to też nie gwarantuje, że wszystko jest w porządku.

- Wprowadzenie elektronicznej analizy deklaracji w niektórych miastach doprowadziło do znacznego zwiększenia ilości osób w systemie, a tym samym do zmniejszenia podwyżek za odpady, gdyż osoby omijające system śmieciowy robiły to kosztem wszystkich pozostałych - informuje wójt Tomasz Rogowski.

Postanowił więc "przeliczyć" swoich mieszkańców. Najpierw daje szansę, by ludzie sami skorygowali złożone w urzędzie deklaracje śmieciowe i uwzględnili w nich osoby faktycznie przebywające w gospodarstwie (sporo osób korzystających z systemu nauki czy pracy zdalnej wróciło do rodzinnych domów) . Właściciele nieruchomości mogą uczynić korekty bez konsekwencji do końca kwietnia. Później ruszą kontrole. Będą one prowadzone na podstawie m.in. dokumentów składanych w ośrodku pomocy społecznej, czyli wniosków o zasiłki, 500+ czy stypendia, a także dane ze szkół i przedszkoli. Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki weryfikacji nie trzeba będzie podwyższać stawek za wywóz odpadów, a jeśli już do tego dojdzie to podwyżki będą niższe.

W 2019 roku mieszkańcy gminy filipów wytworzyli 664,038 Mg odpadów komunalnych.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto