Wójt Filipowa Tomasz Rogowski wiersze Marii Konopnickiej dla dzieci czytał. Wzorem wójta poszli inni urzędnicy

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Udostępnij:
Wiersze Marii Konopnickiej dla dzieci - akcję pod takim tytułem zorganizowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie. Wójt Tomasz Rogowski, ale też pracownicy urzędu, GOPS-u czy biblioteki nagrali utwory poetki

- Warto zaznaczyć, że wybór poetki, której wiersze zostały wykorzystane w naszej akcji nie był przypadkowy - argumentują pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie. - Na początku października minęło bowiem 110 lat od śmierci Marii Konopnickiej. A jako, że jest to osoba ważna dla Suwalszczyzny postanowiliśmy oddać jej hołd i szacunek oraz zainteresować jej twórczością.

Pierwsze nagranie powstało dzięki wójtowi Tomaszowi Rogowskiemu, który czytał "Zmarzlaka".
Chcecie wiedzieć jak mu poszło? Nagranie jest pod tym adresem: https://youtu.be/M0tqdHg92lY
Zobaczcie, jakie jeszcze wiersze czytali pracownicy filipowskich urzędów i instytucji

Maria Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach w rodzinie Józefa i Scholastyki, którzy przybyli do Suwałk w 1841 roku, wraz z pierworodną córką Wandą. Józef Wasiłowski, z wykształcenia prawnik, objął wówczas funkcję obrońcy prokuratorii guberni augustowskiej i patrona trybunału. W Suwałkach mieszkali w domu rejenta Jana Zapiórkiewicza, przy ówczesnej ulicy Petersburskiej 200 (obecnie T. Kościuszki 31). W rok później, na świat przyszła ich druga córka, Maria Stanisława – późniejsza poetka i pisarka. Wasiłowscy opuścili Suwałki w 1849 roku i przenieśli się do Kalisza. W 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego, zubożałego ziemianina, dzierżawcę majątków. Powszechne uznanie przyniosła jej twórczość patriotyczna oraz utwory dla dzieci, m.in. baśń O Krasnoludkach i sierotce Marysi. Nigdy nie odwiedziła rodzinnych Suwałk, jednak do miasta lat dziecięcych powróciła w opowiadaniach Z cmentarzy i Anusia.

Rewolucja w zasiłkach chorobowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie