MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że augustowski radny narusza prawo

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wojewoda zasadnie wygasił mandat augustowskiemu radnemu Tomaszowi Dobkowskiemu - stwierdził wczoraj (12.10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Zainteresowanemu przysługuje skarga do NSA

Tomasz Dobkowski to augustowski przedsiębiorca, który od około 20 lat posiada sieć stacji benzynowych. Dwie z nich zlokalizowane są w Augustowie, a Dobkowski już trzecią kadencję zasiada w radzie miasta. Jednocześnie sprzedaje paliwo do podległych samorządowi spółek czy jednostek organizacyjnych.

Już kilka lat temu sprawa była przedmiotem rozważań wojewody, na biurko którego wpłynęło pismo mieszkańca miasta informujące, że radny zarabia na majątku gminy. Wtedy służby wojewody interpretowały, że w tym przypadku nie ma kolizji prawnej i Dobkowski może sprawować swój mandat.

W tym roku sprawa wróciła i opozycyjni radni złożyli wniosek o pozbawienie radnego, który jest szefem klubu rządzącego miastem mandatu. Ale wniosek przepadł w głosowaniu. Zainteresowany przedstawił "świeże" pismo wojewody, z którego wynikało, że jest w zgodzie z przepisami. Tak samo sprawę interpretowała ratuszowa prawnik.

Uchwała trafiła do wojewody i tym razem opinia jest diametralnie różna. Wojewoda podkreśla, że sprzedaż paliwa nie odbywała się incydentalnie lecz miała charakter „regularny i zorganizowany”. Natomiast fakt, że właściciel stacji dopuszczał możliwość zapłaty za sprzedane paliwo w ciągu 14 dni może dowodzić, że strony łączyły umowy. Nawet jeśli nie były one zawarte na piśmie, to można uznać, że radny prowadził działalność z wykorzystaniem mienia komunalnego. Wojewoda zauważył też, że osoby publiczne muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Znaczenie w sprawie miała również skala prowadzonej działalności. Np. wartość paliwa dostarczonego w minionym roku do miejskiej spółki Necko, która zarządza komunikacją miejską wynosiła ponad 800 tysięcy złotych.

Wojewoda wystąpił do rady miasta z wnioskiem o wygaszenie Dobkowskiemu mandatu i samorząd zajął się tym w lipcu br. Zainteresowany przekonywał, że opinia wojewody jest kompromitacją jego urzędu, przedstawiciela premiera w terenie.

- To walka polityczna - stwierdził.

Sugerował, że wniosek wojewody mógł postać pod wpływem czyiś nacisków. Zaatakował też opozycję, że nic nie robi dla miasta tylko zajmuje się wygaszaniem jego mandatu, czyli skupia na głupotach.

Wobec sprzeciwu rady miasta wojewoda wygasił mandat Dobkowskiemu, a ten zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego. 12 października WSA w Białymstoku stwierdził, że decyzja wojewody była zasadna. Radny Dobkowski ( do czasu prawomocnego orzeczenia może sprawować mandat ) może odwołać się jeszcze do NSA.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto