MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie uroczystości w różanostockim sanktuarium. W obecności nuncjusza apostolskiego i pielgrzymów Maryja dostanie nową szatę

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W niedzielę 27 czerwca w Różanymstoku odbędą się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Różanostockiej (zdjęcia z tamtego dnia możecie zobaczyć klikając w galerię). Wydarzenie będzie miało szczególny charakter, bo będzie połączone z założeniem Maryi nowej drogocennej szaty.

Słynący łaskami obraz Maryi został koronowany 28 czerwca 1981 roku przez Franciszka Kardynała Macharskiego. Wówczas w uroczystościach wzięło udział około 250 tysięcy wiernych.

Centralna uroczystość 40. rocznicy koronacji zaplanowana jest na niedzielę 27 czerwca. Msza św. polowa odbędzie się o godzinie 17., a przewodniczyć jej będzie i Słowo Boże wygłosi Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio. On również pobłogosławi nową szatę na obraz Matki Bożej, która została przygotowana jako wotum dziękczynne.

- Obecna szata została nałożona na obraz w 1959 roku. Stara suknia pozostanie w sanktuarium - mówi ks. Adam Wtulich, proboszcz Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.

Suknia została wykonana w pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich z Gdańska. Do jej wykonania zostało wykorzystane złoto, srebro i szlachetne kamienie.

Duchowe przygotowania do tego wydarzenia poprzedzi dziewięciodniowa nowenna w dniach od 18 do 26 czerwca. W ramach nowenny mszy świętej o godzinie 19. będą przewodniczyli i homilię będą głosili kapłani pochodzący z różanostockiej parafii. W piątek 18 czerwca modlitwę nowenny rozpocznie biskup Henryk Ciereszko.

Rocznicowe uroczystości będą związane z Jubileuszową 40. Pieszą Pielgrzymką Różanostocką. Udało się ją zorganizować pomimo pandemii i pewnych ograniczeń.

W planie jest sześć pieszych pielgrzymek do Różanegostoku: białostocka, trzy sokólskie, knyszyńska i moniecka. Żadna z pielgrzymek nie może przekroczyć limitu 300 osób.

Została zmieniona trasa pielgrzymów idących z Białegostoku. Pielgrzymka białostocka będzie trwała dwa dni, wyruszy ze Świętej Wody z noclegiem (w szkole, namiotach) w Sokółce.

Wizerunek Matki Bożej Różanostockiej, znajdujący się obecnie w Sanktuarium Maryjnym w Różanymstoku, został namalowany w 1928 roku przez Jana Sawczyka. Obraz został namalowany w miejsce pierwszego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, który był w Rózanymstoku od 1652 roku, natomiast w 1915 roku został wywieziony w głąb Rosji i nie powrócił już do Sanktuarium.

Po namalowaniu nowego wizerunku Matki Bożej Różanostockiej w 1928 roku, obraz został przesłany do Rzymu, gdzie poświęcił go papież Pius XI. 8 września 1929 roku, arcybiskup wileński Romuald Jałbrzykowski wprowadził obraz do kościoła w Różanymstoku, po czym został umieszczony na ołtarzu przy bocznym filarze świątyni, gdzie znajduje się do dziś.

W 1959 roku, po trzystu latach od pierwszych cudownych wydarzeń w Różanymstoku, za wstawiennictwem Matki Bożej i po trzydziestu latach od wprowadzenia do świątyni nowego obrazu Matki Bożej Różanostockiej, na obraz została nałożona srebrna szata. Szata była wotum wdzięczności parafian i pielgrzymów za opiekę Matki Bożej nad wiernym ludem. Szatę poświęcił arcybiskup poznański Antoni Baraniak SDB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto