Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi. Czy zostanie wznowione śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej?

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Sympozjum popularno- naukowe "Obława Augustowska - trudna droga do prawdy i godnej pamięci"
Sympozjum popularno- naukowe "Obława Augustowska - trudna droga do prawdy i godnej pamięci" A. Gryza-Aneszko
Obławie Augustowskiej i dotychczasowym ustaleniom w tej sprawie poświęcone było wtorkowe sympozjum zorganizowane w Suwałkach przez Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Poruszony został także temat wznowienia śledztwa w sprawie zbrodni z lipca 1945 roku.

W sprawie Obławy Augustowskiej jest wiele pytań, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. Po 78 latach rodziny ofiar nadal nie wiedzą dokąd ich bliscy zostali wywiezieni i gdzie są doły ich śmierci.

Dlatego Rada do spraw Upamiętnienia Ofiar Obławy Augustowskiej, działająca przy Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego chce wznowienia śledztwa dotyczącego Obławy. Postępowanie w sprawie zbrodni z lipca 1945 roku zostało zawieszone jesienią 2022 roku, a zdaniem 30-osobowej rady, nie zostały jeszcze wyczerpane wszystkie możliwości zgromadzenia materiału dowodowego. Rada, na ostatnim posiedzeniu postanowiła jednomyślnie wystąpić do prokuratorów IPN o wznowienie postępowania.

Argumenty za taką decyzją są oczywiste i przemawiające, a nasze zdziwienie budzi w ogóle fakt zawieszenia tego postępowania - mówi poseł Jarosław Zieliński, który jest przewodniczącym rady. - W sposób oczywisty nie zostały jeszcze wyczerpane pewne możliwości, chociażby nie zostali jeszcze wysłuchani świadkowie tamtych wydarzeń. Przykładem jest ksiądz Stanisław Wysocki, prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, naoczny świadek tamtych wydarzeń, który stracił w Obławie dwie młode siostry oraz ojca i przyznał, że nie został przez IPN przesłuchany - dodaje.

Zdaniem Rady, w której zasiadają m.in historycy, działacze społeczni i samorządowi, profesorowie oraz członkowie rodzin ofiar, źródłem materiału dowodowego powinny być rodziny osób odpowiedzialnych za lipcową zbrodnię.

- Nie zostali prawdopodobnie przesłuchani wszyscy ci, którzy mogą mieć wiedzę, spośród żyjący członków rodzin tych, którzy byli po drugiej stronie, czyli po stronie oprawców. I podkreślam, nie chodzi tu o to aby karać, czy przenosić winę na rodziny, bo rodziny są niewinne za to co robili ich przedstawiciele, ich członkowie przed laty. Natomiast mogą mieć w tym temacie wiedzę, czy dokumenty, którymi mogliby podzielić się z Instytutem Pamięci Narodowej. Dlatego mamy nadzieję, że śledztwo zostanie wznowione - wyjaśnia Zieliński

.

O tym co do tej pory udało się dowiedzieć i ustalić o największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej rozmawiano na wtorkowym sympozjum. Prelegentami byli m.in. historyk prof. Jan Żaryn, pisarka Teresa Kaczorowska, a także ksiądz Stanisław Wysocki i poseł Jarosław Zieliński. Głosem młodego pokolenia na spotkaniu był phm. Piotr Rydzewski, wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku.

- Co cieszy, na sympozjum była obecna przede wszystkim młodzież. Chcemy uświadamiać młode pokolenie, że to teraz od nich będzie zależało czy dojdziemy do prawdy o Obławie Augustowskiej i czy uda się godnie pochować jej ofiary - podkreślił Rydzewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi. Czy zostanie wznowione śledztwo w sprawie Obławy Augustowskiej? - Augustów Nasze Miasto

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto