Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Suwałkach zainaugurowano obchody jubileuszu 300. rocznicy budowy kościoła

ro2
UM w Suwałkach
9 czerwca 2010 r. mszą św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra zostały zainaugurowane obchody jubileuszu 300. rocznicy budowy kościoła i tworzenia parafii rzymskokatolickiej w Suwałkach. Te uroczystości jubileuszowe rozpoczynają 10-letni program działań o charakterze rocznicowym, który zakończy się w 2020 roku w 300. rocznicę nadania Suwałkom praw miejskich przez króla Augusta II.

Pierwsza wzmianka o Suwałkach pochodzi z roku 1688. Wigierscy kameduli zdawali sobie sprawę z dogodnego położenia Suwałk, leżących w sercu ich posiadłości, przy ważnym trakcie handlowym z Grodna i Merecza do Królewca oraz miejscu krzyżowania się dróg z Augustowa i Bakałarzewa, toteż wiązali z nimi szczególne plany. 16 kwietnia 1710 roku wyjednali u króla Augusta II zgodę na odbywanie w Suwałkach targów i jarmarków, a 2 czerwca tego roku rozpoczęli budowę drewnianego kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża. Świątynia została wybudowana na terenie współczesnego Parku Konstytucji 3 Maja. Otaczał ją cmentarz.

3 grudnia 1715 roku, przeor wigierskiego klasztoru ojciec Ildefons ogłosił dokument erygujący miasto. Na jego podstawie, kameduli uwolnili jego mieszkańców od pańszczyzny pełnionej dotąd dla dworu w Żywej Wodzie, ustalili władze miejskie: subdelegata (został nim Antoni Pobielski), pisarza miejskiego (Antoni Rowiński), dwóch rajców i sześciu ławników oraz wskazali 300 placów pod przyszłą zabudowę. „Panowie mieszczanie" przez 7 lat mogli korzystać ze zwolnienia od opłat czynszowych. Otrzymali też 83 włóki (ok. 1803 ha) okolicznego lasu przeznaczonego do karczunku pod uprawę roli, nadto na zasiew jęczmienia dwa uroczyska na Czarnej Ziemi (...) i nad jeziorem Krzywym oraz łąki w kilku uroczyskach. Kameduli stworzyli też zręby założeń urbanistycznych. Wytyczyli rynek i nowe ulice, zadbali o utrzymanie świątyni, a później budowę ratusza. Przywilej lokacyjny zezwalał również na osiedlanie się w mieście Żydów. Fundatorzy poczynili jednak pewne zastrzeżenia, stwierdzając w nim, że żaden w rynku domostwa, ani placu mieć nie może, i nie powinien; tylko na osobliwych swych placach i ulicy Żydowskiej zwanej.

2 marca 1720 roku, lokację kamedulską potwierdził przywilej króla Augusta II, kończący proces tworzenia miasta. Zgodnie z nowym przywilejem władze w mieście sprawowali powoływani przez klasztor: wójt, burmistrz oraz ławnicy. Mieszczanie zyskali 18-letni okres zwolnienia z podatku powiatowego, a miasto zezwolenie na cotygodniowy targ i cztery jarmarki w roku. W przywileju określony został także wizerunek miejskiej pieczęci (herbu) z wyobrażeniem Świętego Romualda y Świętego Rocha (...) przy trzech górach z krzyżem y z koroną. W 1789 roku, miasto liczyło 199 dymów i 1030 mieszkańców. W 1796 roku dochód roczny z miasta wynosił 9488 złotych polskich i 23 grosze. Mimo, że większe od Suwałk były wówczas Augustów i Przerośl, miasto stanowiło ważny ośrodek regionu, który już kilkadziesiąt lat później wyprzedził inne i wybił się na jego stolicę.

Natomiast sam program uroczystości w dniu 9 czerwca 2010 r. przedstawiał się następująco:
Prezydent Miasta Suwałk Józef Gajewski wraz z zastępcami złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II dłuta profesora Gustawa Zemły z okazji 11 rocznicy pobytu Papieża Polaka na ziemi suwalskiej.
Następnie w konkatedrze pw. św. Aleksandra zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali referatu wygłoszonego przez Ks. dr. hab. Kazimierza Łataka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pt. „Wkład Kościoła katolickiego w dzieje miasta";
Po wykładzie zgromadzona młodzież, kombatanci przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, kompanie reprezentacyjne wojska i policji uczestniczyły w mszy św. celebrowanej przez Jego Ekscelencję Ks. Biskupa Jerzego Mazura. Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna obejmująca koncert oratoryjny pt. „Te Deum Laudamus" (w programie: J. Haydn - „Te Deum Laudamus" i Stanisław Moniuszko - „I Litania Ostrobramska") w wykonaniu solistów Warszawskiej Opery Kameralnej „Viva Musica" i Chóru Kameralnego „Viva Musica", dyrygent - Grzegorz Bogdan;
Na zakończenie mszy św. ks. Biskup poświęcił tablicę pamiątkową.
Po mszy św. uczestnicy uroczystosci w kolumnie przeszli z konkatedry pod kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa do parku Konstytucji 3 Maja na uroczyste upamiętnienie fundacji przez kamedułów wigierskich pierwszego kościoła pw. Świętego Krzyża w Suwałkach;
Moderator Miasta Suwałk ks. Prałat Jarema Sykulski odczytał akt erekcyjny, nastąpiło jego podpisanie, oraz przytwierdzenie uprzednio poświęconej tablicy pamiątkowej do ściany świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystego „wbicia gwoździ" dokonali :
- Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki,
- Prezydent Miasta Suwałk - Józef Gajewski,
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach - Włodzimierz Marczewski,
- Wójt Gminy Suwałki Tadeusz Chołko
Młodzież mogła obejrzeć koncert w muszli koncertowej w parku Konstytucji 3 Maja w wykonaniu chóru gospel z Młodzieżowego Domu Kultury w Suwałkach (w programie: muzyka gospel, chorały i kanony chrześcijańskie, dyrygent - Anna Szafranowska)
Zwieńczeniem uroczystości było zwiedzenie wystawy „Ora et labora" w holu Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Wystawa fotograficzna artysty fotografika z Konina jest wynikiem dwumiesięcznego pobytu artysty w klasztorze Ojców Kamedułów w Bieniszewie.
Dzięki uprzejmości Siostry Blanki Szymańskiej z Centrum Oświatowo-Dydaktycznego Kurii Ełckiej i Księdza Dariusza Rogińskiego - Proboszcza Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Wigrach - mamy okazję oglądać ją do końca czerwca.

Źródło: UM w Suwałkach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto