W Suwałkach bez bonu żłobkowego. Bo rząd wprowadził kapitał opiekuńczy

agsa
pixabay.com
Udostępnij:
Suwalski Bon Żłobkowy to dopłata do czesnego w prywatnych placówkach, która w tym mieście obowiązywała od 2019 roku. To autorski projekt Suwałk. Właśnie się skończył. Jak tłumaczy magistrat - to dlatego, że od 1 stycznia obowiązuje ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym, którego celem jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowaniem dziecka – min. dopłata do opieki w żłobkach.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 36. miesiąc życia.

Ustawa wprowadza dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Miesięczna kwota dofinansowania będzie wypłacana w częściach miesięcznych w wysokości 400 zł, ale nie więcej niż ponoszona opłata za pobyt dziecka. Ważne jest to, że do opłaty rodzica za pobyt dziecka w ww. placówkach nie wlicza się wyżywienia.

Dofinansowanie realizować będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gdzie należy złożyć stosowny wniosek.

Dlatego, że powyższe świadczenie będzie realizowane z budżetu państwa i zastąpi rodzicom pomoc, jaką dotychczas oferowało Miasto Suwałki Rada Miejska w Suwałkach podjęła decyzję o uchyleniu z dniem uchwały w sprawie suwalskiego bonu żłobkowego. Wydane dotychczas decyzje są nadal obowiązujące, a środki będą wypłacane zgodnie z terminem wskazanym we wniosku.

Ponadto Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wypłacany w częściach miesięcznych, tj. osoby ubiegające się o rodzinny kapitał będą mogły samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy czy w wysokości 1000 zł przez okres 12 miesięcy. Łączna wysokość wypłaconego kapitału nie może być wyższa niż 12 000 zł na dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: W Suwałkach bez bonu żłobkowego. Bo rząd wprowadził kapitał opiekuńczy - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie