Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę wybieramy prezydenta - wszystko o szczegółach głosowania

Jarosław Popek
Już od 6 rano w niedzielę wybieramy, po raz kolejny, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Socjologowie spodziewają się niskiej frekwencji, warto więc wiedzieć wszystko o szczegółach głosowania, by udowodnić im obywatelską postawą, że nie mają racji.

W Polsce, jak na razie, głosowanie jest dobrowolne. Łatwo oddać głos, jeśli wybieramy we własnym miejscu zameldowania. Jeśli nie wiesz gdzie się udać aby zagłosować, sprawdź na stronie PKW. Wystarczy zgłosić się do lokalu wyborczego w niedzielę, między godz. 6 rano a 20 wieczorem, znaleźć się na spisie wyborców, pobrać kartę do głosowania, skreślić jednego, wybranego przez siebie kandydata, wrzucić kartkę do urny i gotowe.

Więcej zachodu wymaga głosowanie poza miejscem zameldowania.
Wyborca, który zamierza zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania składa się w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców, najpóźniej dziś, 18 czerwca 2010 r., w godzinach pracy urzędu. To bardzo ważne, bo urząd nie może skrócić godzin wydawania zaświadczeń.
Wyborca taki otrzyma dwa zaświadczenia: o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ewentualnego ponownego głosowania.
Gdybyśmy wyjeżdżali dopiero przed drugą turą, możemy starać się o zaświadczenie aż do 2 lipca.
Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

Zaświadczenia należy skrupulatnie pilnować. W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie można otrzymać kolejnego zaświadczenia ani brać udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.

Głosować można także przez pełnomocnika. Uprawnieni są do takiej formy oddania swojego głosu osoby posiadające zaświadczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I i II grupy inwalidzkiej, osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat.

Niestety, pełnomocnictw do głosowania w pierwszej turze można było udzielać jedynie do 10 czerwca. Na drugą turę - do 24 czerwca, więc osoby, które chcą z tego prawa skorzystać, powinny zgłosić się do urzędu gminy.

Cisza wyborcza
Zgodnie z nią w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów jest zakazane. Cisza wyborcza trwa aż do zakończenia głosowania. Prezentacja jakichkolwiek materiałów agitacyjnych (np.: nazwy komitetu, znaku graficznego, danych dotyczących kandydatów, programu wyborczego), może powodować zarzuty o prowadzeniu zabronionej prawem agitacji i wiązać się z odpowiedzialnością za naruszenie przepisów karnych ustawy o wyborze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto