Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lipsku nad Biebrzą powstała Aleja Pisankowa [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Towarzystwo Przyjacioł Lipska
Na lipskim rynku powstała Aleja Pisankowa. To kolejna inicjatywa promująca i pisanki, i miasto zrealizowana przez Towarzystwo Przyjacioł Lipska. Wcześniej dzięki stowarzyszeniu powstał Szlak Pisankowy

Lipsk jest krainą pisanek. Wykonują je niemal wszyscy - starzy i młodzi mieszkańcy miasta oraz gminy. Z pokolenia na pokolenia. Wykonane przez lipszczan pisanki znane są na całym świecie. Zdobione kropeczkami i kreseczkami jaja otrzymali w prezencie dostojnicy wielu państw, a także papież Jan Paweł II.

Lipskie pisanki wykonywane są techniką batikową. To znaczy, że wzór powstaje przy pomocy metalowych szpileczek oraz rozgrzanego, pszczelego wosku. Kropki i kreski tworzą różnego rodzaju kompozycje. Są więc słoneczka, dziereżki, kwiaty i łańcuszki. Skąd pomysły na desenie? Z życia. Na przykład dziereżka (jodełka), to zioło, które rosło w okolicznych lasach. Bocianiuczki natomiast tworzą się wtedy, gdy kreski się krzyżują. Wzór ten do złudzenia przypomina bocianie dzioby. A tych na podlipskich łąkach również nie brakuje. Wśród tradycyjnych deseni są też "sabacze łapki". To ślady zwierząt, dzikich lub domowych pozostawione na śniegu, czy piasku.

Promocją pisanek wpisanych na listę produktów tradycyjnych zajmuje się Towarzystwo Przyjaciół Lipska. Z inicjatywy stowarzyszenia parę lat temu powstał Pisankowy Szlak. Tworzy go 10 małych kraszanek, rozsianych w ważnych dla Lipska miejscach oraz jedna ogromna, będąca pomnikiem – hołdem lipskim pisankarkom. Podążając tropem małych instalacji można zwiedzić Lipsk i poznać jego historię.

Towarzystwo Przyjacioł Lipska wykonuje też wiele produktów z pisankowym motywem. To m.in. torby, fartuchy ale też kolczyki, breloki czy bransoletki. Teraz w parku, w centrum miasteczka powstała kolejna atrakcja czyli Aleja Pisankowa.

Lipscy działacze zachęcają do spaceru i podziwiania pisanek.
- Zależało nam bardzo na tym, byście mieli powód do uśmiechu w tym niełatwym covidowym czasie - tłumaczą inicjatywę.

Aleja robi wrażenie. W parku, dzięki wsparciu strażaków powieszono około 40 pisanek.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto