Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W klasztorze w Wigrach po 80 latach zabrzmiały organy piszczałkowe. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
W miniony weekend po 80 latach rozbrzmiały organy piszczałkowe w kościele w Wigrach
W miniony weekend po 80 latach rozbrzmiały organy piszczałkowe w kościele w Wigrach diecezja ełcka/pokamedulski klasztor w Wigrach
Po 80 latach w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny na terenie pokamedulskiego klasztoru w Wigrach, zabrzmiały organy piszczałkowe. Zostały zakupione dzięki darczyńcom. Odkupione je z kościoła ewangelickiego w Niemczech. Podobne zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Podczas II Wojny Światowej zarówno Klasztor Pokamedulski w Wigrach, jak i zabytkowe organy uległy zniszczeniu. Na przestrzeni lat udało się dokonać rekonstrukcji budynków klasztornych i odnowić znaczną część kompleksu. Natomiast instrument organowy nie został odbudowany – większość piszczałek prawdopodobnie została wykradziona i przetopiona na amunicję, a cały mechanizm dźwiękowy i znaczna część prospektu zostały bezpowrotnie zniszczone.

W archiwum parafialnym zachowała się natomiast fotografia ilustrująca zdewastowany prospekt czyli front organów. Na tej podstawie dr Wiktor Brzuchacz, koordynator projektu, rozpoczął poszukiwania instrumentu, który będzie prezentował podobny styl, wygląd i ilość głosów. Po kilku miesiącach, w Klasztorze Augustianów nieopodal Stuttgartu, udało się znaleźć organy spełniające powyższe kryteria.

Dzięki darczyńcom do Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach zakupiono i sprowadzono 30-głosowe organy piszczałkowe o brzmieniu barokowym i trakturze mechanicznej autorstwa Richarda Renscha.

Trzydziestogłosowym organom moc brzmienia nadaje ponad dwa tysiące piszczałek.

Nowe organy koncertowe będą wykorzystywane podczas kolejnych edycji Festiwalu „Kamedulskie Wigry”, organizowanego od 2019 roku przez Stowarzyszenie JAX we współpracy z Fundacją Wigry Pro. Instrument uświetni także inne wydarzenia i uroczystości odbywające się na terenie Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach.

- Chcielibyśmy, aby można było co tydzień usłyszeć piękny koncert organowy. Naszym pragnieniem jest, aby tak jak w Świętej Lipce, o stałej godzinie, o 12.00, zawsze rozbrzmiewa muzyka organowa” – mówił ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii. - Cały projekt trwał ponad 2 lata. Brzmienie jest zupełnie inne, jest wielka różnica. To wszystko nam pokazuje, jakie to jest niezwykłe bogactwo. Człowiek przyjdzie do kościoła, usłyszy organy i powie – to jest to czego szukałem. To nas najbardziej cieszy, że tu można odnaleźć cząstkę siebie. Temu służą Wigry – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto