Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Termy na jesienny weekend: 19 najlepszych miejsc z gorącymi źródłami w Polsce. Jak wpływają na zdrowie? Ile kosztują bilety?

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
Termy to świetny pomysł na relaks, zwłaszcza jesienią i zimą. Gorące źródła nie tylko usuwają zmęczenie i stres, ale też pomagają leczyć choroby skóry, łagodzą ból i mają dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. Gdzie w Polsce znajdują się najlepsze termy, oferujące dodatkowe atrakcje dla dorosłych i dzieci? Ile kosztują bilety? Co warto zabrać ze sobą do term? Zapraszamy do przewodnika: 19 najlepszych term w Polsce na relaks i zabawę.

Spis treści

Relaks i zabawa w termach w Białce Tatrzańskiej
Gdzie w Polsce można skorzystać ze źródeł termalnych, które łagodzą stres, zmęczenie i pomagają leczyć wiele chorób? Które polskie termy oferują atrakcje dla dzieci? Ile kosztują bilety wstępu do basenów termalnych? Zapraszamy do przewodnika po polskich termach na weekend pełen wodnej zabawy i relaksu: właściwości wody, atrakcje, ceny, mapy. Anna Kaczmarz/Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne

Termy – co to właściwie jest?

Termy to przede wszystkim miejsce gorących kąpieli. W starożytnym Rzymie słowo to oznaczało łaźnie publiczne, w których można było się myć, a także relaksować w basenach z gorącą lub zimną wodą. Dziś termy to baseny lub niecki, wypełnione naturalnie ciepłą wodą ze źródeł termalnych.

Zobacz w galerii: 19 najlepszych term w Polsce na relaks w cieple i wzmocnienie zdrowia

By można było mówić o termach, woda w basenach musi pochodzić ze źródeł podziemnych, ogrzewanych magmą, a u ujścia mieć temperaturę co najmniej 20 stopni Celsjusza bez potrzeby dodatkowego ogrzewania.

Wody termalne często są bardzo bogate w minerały, takie jak magnez, wapń, potas, żelazo, krzem czy mangan. Dzięki temu kąpiel w termach ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Czytaj też: Sanatorium: wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Polskie uzdrowiska, płatności, zasady

Jak termy wpływają na zdrowie?

W zależności od tego, jakich minerałów jest najwięcej w wodach termalnych danego źródła, kąpiel w basenie termalnym może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, oraz wspomagać leczenie wielu chorób i rekonwalescencję po zabiegach medycznych i urazach.

Najprostszy podział wód termalnych wygląda następująco: solanki pomagają zwalczyć nadciśnienie, a wody siarczkowo-fluorowe łagodzą stres, wzmacniają układ nerwowy i regenerują stawy.

Wody termalne wspomagają też leczenie chorób skóry, łagodzą bóle mięśni i stawów, polepszają pracę serca i wpływają wzmacniająco na cały organizm.

Termy w Polsce – sposób na relaks jesienią i zimą

Choć idea term wywodzi się z Rzymu, nie trzeba wcale jechać na dalekie południe, by zrelaksować się i wzmocnić kąpielami w gorących źródłach.

W Polsce występuje wiele źródeł termalnych – pod względem ich liczby nasz kraj jest trzeci w Europie, po Słowacji i Węgrzech. Najwięcej term znajduje się na Podhalu, ale źródła termalne można też znaleźć w niemal całej Polsce.

Termy w Polsce mają różne formy i rozmiary. To często całe kompleksy rekreacyjne, w których można zażyć odpoczynku, podreperować zdrowie, albo spędzić radosny weekend z dziećmi na szaleństwach wśród zjeżdżalni, sztucznych rzek czy gejzerów. Największe termy oferują swym gościom nie tylko baseny termalne, ale także kompleksy SPA i wellness. Inne termy mają formę bardziej kameralnych kąpielisk lub zacisznych uzdrowisk, więc każdy ma szansę znaleźć baseny termalne w sam raz dla siebie.

Co należy zabrać ze sobą do term?

W wielu termach działają sklepy lub nawet wypożyczalnie sprzętu do rekreacji. Niektóre rzeczy warto jednak zabrać ze sobą z domu. Na wypad do term, czy to na cały weekend, czy tylko na kilka godzin, warto zabrać ze sobą przede wszystkim:

  • strój do kąpieli,
  • klapki,
  • ręcznik.

Można także wziąć szampon lub balsam pod prysznic. Dla dzieci przydadzą się dodatkowe sprzęty do zabawy w wodzie.

Czytaj też: Polska jednym z najlepszych państw na narty. Wybierasz się na zimowy wypad? Zapomnij o Szwajcarii i Austrii

Ile kosztuje kąpiel w basenie termalnym?

Termy mają najczęściej szczegółowe cenniki, a koszt korzystania z basenów, SPA czy strefy dla dzieci waha się w zależności od konkretnego terminu i pory dnia. W weekendy najczęściej jest nieco drożej.

Bilety open, dające wstęp do wszystkich stref na cały dzień, w największych kompleksach termalnych w Polsce mogą kosztować powyżej 150 zł, ale można też wykupić tańsze bilety tylko na kilka godzin lub tylko do wybranych stref.

19 najlepszych polskich term i basenów termalnych

W galerii poniżej zebraliśmy dla was najlepsze termy w całej Polsce, od Zakopanego po Poznań, od Podhala po Mazowsze i Warmię. Podajemy informacje na temat składu ich wód, lokalizacji, dodatkowych atrakcji i cen biletów.

Lista term to gotowy zestaw pomysłów na zabawę i relaks w gorących źródłach. Wycieczka do term to świetny pomysł na weekend solo, z drugą połówką lub całą rodziną, zwłaszcza podczas chłodnych dni, gdy pogoda wprost zachęca do zanurzenia się w gorącej, bogatej w minerały wodzie.

Poznajcie 19 najlepszych term w Polsce:

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Termy na jesienny weekend: 19 najlepszych miejsc z gorącymi źródłami w Polsce. Jak wpływają na zdrowie? Ile kosztują bilety? - Strona Podróży

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto