Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwalska Karta Mieszkańca. Co trzeci suwalczanin posiada już kartę

hel
Ponad dwa miliony złotych – to wartość ulg, których w ciągu roku udzielono w ramach Suwalskiej Karty Mieszkańca.

Mieszkańcy najczęściej korzystali z darmowych przedszkoli, przejazdów autobusami komunikacji miejskiej oraz aqua-parku.
– Karty trafiły do ponad 23 tysięcy suwalczan – precyzuje prezydent Czesław Ren-kiewicz. – Nie wykluczone, że projekt ten wpływa m.in. na saldo migracji. Od pewnego czasu mamy dodatnie i bardzo nas to cieszy.
Dodaje, że program powinien się rozwijać. Prezydent nie wyklucza, że kolejne karty dałyby specjalne ulgi dla młodych. – Chcielibyśmy stworzyć taką ofertę, której nie mają inne samorządy i dzięki której młodzi, wykształceni ludzie chcieliby zamieszkać w Suwałkach i tutaj pracować – mówi włodarz. – Mam pewną koncepcję, ale na tym etapie nie będę ujawniał jej szczegółów.
W czwartek w Ratuszu, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podsumowano funkcjonowanie Suwalskiej Karty Mieszkańców. Została ona wprowadzona od września minionego roku. Jest adresowana do kilku grup: seniorów, osób niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych oraz pozostałych mieszkańców. Ta ostatnia cieszy się największym zainteresowaniem i wydano jej ponad 15,7 tysięcy sztuk. Do rodzin wielodzietnych trafiło blisko 4200 kart, seniorów - 2608, a niepełnosprawnych tylko 695.

Mieszkańcy miasta coraz chętniej korzystają z Suwalskiej Karty Mieszkańca

Karty uprawniają młodzież i dzieci do bezpłatnych przejazdów autobusami miejskimi, bezpłatnego pobytu w przedszkolu, otrzymania bonu żłobkowego, czy ulg przy zakupie wejściówek do miejskich obiektów sportowych oraz kulturalnych. Do programu przyłączyło się również 31 prywatnych podmiotów - sklepy, zakłady usługowe, czy kino, które także oferują co najmniej 10-procentowe zniżki.
– Z naszych szacunków wynika, że w ciągu roku suwalczanie użyli karty 64113 razy – mówi prezydent Renkiewicz. – Najczęściej, bo ok. 39 tysięcy w aquaparku. Najrzadziej, ponieważ tylko 37 razy w muzeum.
Karty ważne są tylko dwa lata. Tak więc ci, którzy wystąpili o nie w minionym roku, w przyszłym będą musieli ponownie składać wniosek. Urzędnicy zastanawiają się, czy tego nie zmienić przynajmniej dla niektórych grup, np. seniorów, czy osób niepełnosprawnych, których sytuacja nie ulegnie zmianie.
Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania SKM jest udokumentowanie, że dochód rozliczany jest w suwalskiej “skarbówce”. Zainteresowani muszą też wypełnić pobrany w urzędzie miasta (ul. Noniewicza) wniosek oraz dołączyć do niego zdjęcie.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto