Suwałki: Skarbnik miasta kończy dyskusję. Dług samorządu nie przekracza 140 mln zł

hel
Wiesław Stelmach, skarbnik miasta wydał dzisiaj oświadczenie. Zadłużenie Suwałk, jak wynika z zaprezentowanych dokumentów wynosi 136 mln złotych, a wraz ze spółkami komunalnymi ok. 160 mln zł. To znacznie mniej niż twierdzi kandydat PiS do fotela prezydenta Grzegorz Mackiewicz.

Od kilku dni trwa spór, ile wynosi zadłużenie miasta. Według Grzegorza Mackiewicza, kandydata Prawa i Sprawiedliwości przekracza on 220 mln zł (wraz ze spółkami komunalnymi). Zaprzeczał temu urzędujący prezydent, ale kandydat się upierał. - Taki był plan - przekonywał. Dzisiaj głos w tej sprawie zabrał skarbnik miasta, który oświadczył, że zobowiązanie samorządu wynosi ok. 136 mln złotych, a razem ze spółkami komunalnymi sięga 160 mln zł. W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi sytuacji budżetowej miasta w 2018 r. uprzejmie informuję, że na dzień 17 października 2018 r. stan zadłużenia miasta z tytułu kredytów i pożyczek, bez spółek komunalnych wynosi 136.938,7 tys. zł.
Oto pełna treść oświadczenia:
Na dzień 10 października 2018 r. zadłużenie spółek komunalnych z tytułu zaciągniętych w bankach i funduszach celowych kredytów i pożyczek (WFOŚiGW) wynosi 25.790,8 tys. zł.
Zgodnie z uchwalonym przez Radę Miejską w Suwałkach budżetem miasta na 2018 r. (po zmianach dokonanych w ciągu roku), limit zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów długoterminowych do wykorzystania w 2018 r. wynosi 51.768,4 tys. zł i na dzień dzisiejszy nie jest wykorzystany.
Limit zobowiązań z tytułu kredytu krótkoterminowego na sfinansowanie przejściowego deficytu budżetowego (do ewentualnego zaciągnięcia i spłaty w 2018 r.) wynosi 10.000 tys. zł i na dzień dzisiejszy nie jest wykorzystany.
Prognozowany w Wieloletniej Prognozie Finansowej (po zmianach w ciągu roku) dług miasta na dzień 31 grudnia 2018 r. wynosi 182.157,2 tys. zł przy założeniu, że deficyt budżetowy na koniec roku 2018 będzie równy zaplanowanemu w budżecie na 2018 r. tj. 50.793,7 tys. zł oraz zaciągnięciu kredytu bankowego w pełnej wysokości.
Indywidualny dopuszczalny wskaźnik spłaty zadłużenia miasta będący jedynym określającym wydolność finansową (wynikający z ustawy o finansach publicznych) i ujęty w uchwalonej przez Radę Miejską Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2018-2038, bez spełnienia którego nie można uchwalić budżetu wynosi 8,55%.
Wykorzystany wskaźnik w uchwalonym budżecie na 2018 r. to 4,29%, a zatem 50% dopuszczalnego wskaźnika.
Z doświadczeń ostatnich lat oraz zdecydowanego wzrostu dochodów miasta, w związku z bardzo dobrą realizacja dochodów min. z tytułu udziału w PIT i CIT (podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych) oraz podatkach i opłatach lokalnych wynika, że wykonany deficyt budżetowy będzie zdecydowanie niższy od planowanego, w związku z tym, dopuszczalny maksymalny limit kredytu do zaciągnięcia nie będzie wykorzystany.
Reguła ta dotyczy nie tylko budżetów samorządowych, ale i budżetu państwa.
Wiesław Stelmach
Skarbnik Miasta Suwałki
Suwałki, dn. 18 października 2018 r

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie