Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Prezydent Miasta przyznał nagrody i stypendia w dziedzinie kultury

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Hubert i Miłosz Stojanowscy, Katarzyna Pilic oraz Tomasz Trojanowski to tegoroczni stypendyści Miasta Suwałki w dziedzinie kultury. Prezydent, Czesław Renkiewicz przyznał także 9 nagród. Stypendia artystyczne otrzymało w tym roku 10 młodych osób. 

Stypendia i nagrody w dziedzinie kultury przyznawane są w Suwałkach od 2008 roku. Trafiają one do osób  zajmujących się twórczością artystyczną, tworzeniem i upowszechnianiem kultury. 

- Kultura jest taką dziedziną działalności  w samorządzie, która nie zaspokaja tych pierwszych potrzeb, ale jest bardzo potrzebna dla naszego życia, wzbogaca je - powiedział podczas gali rozdania nagród i stypendiów Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Możemy podziękować za wysiłek za twórczość, za pracę osobom, które dbają o rozwój suwalskiej kultury - dodał. 

Ojciec i syn, czyli Hubert i Miłosz Stojanowscy otrzymali stypendium na realizację cyklu filmów dokumentalnych "Czarna Hańcza. Rzeczne wynurzenia". Tomasz Trojanowski, drugi stypendysta otrzymał wsparcie finansowe na realizację  śpiewnika dla dzieci. Wyróżnienie trafiło także do Katarzyny Pilic na zorganizowanie wystawy i wydanie książeczki  z ilustracjami. 

Doroczną nagrodę  zespołową otrzymał zespół tańca i śpiewu „Wyszywanka”, który działa przy Stowarzyszeniu „Związek Ukraińców w Suwałkach”. Doroczna nagroda indywidualna trafiła do śpiewaczki Urszuli Kalinowskiej, która otrzymała ją za popularyzowanie kultury ludowej w Suwałkach. Drugą nagrodę indywidualną przyznano Filipowi Sharemko - młodemu, utalentowanemu tancerzowi z zespołu Radość. 

Prezydent postanowił przyznać 6 nagród jubileuszowych. Wyróżnienia trafiły do Zespołu  Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas”, oraz Zespołu Tańca Radość. Podziękowania otrzymali także: Iryna Popova, Anna Augustynowicz, Henryk Milewski oraz Halina Mackiewicz. 

Po raz drugi przyznane zostały stypendia artystyczne dla dzieci i młodzieży. Stypendystami zostali utalentowani młodzi muzycy (Patrycja Wojsznis, Maja Osewska, Michał Snarski) , tancerki (Kamila Tokaj, Oleksandra Prykhodechenko) i piosenkarze (Maja Kałęka, Jakub Walendykiewicz, Julia Bigielis, Julia Markowska, Sebastian Walento). 

Pełną lista laureatów i ich osiągnięcia prezentujemy poniżej:

Stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury:         
1.Hubert i Miłosz Stojanowscy
Projekt pn. „Czarna Hańcza. Rzeczne wynurzenia” – cykl filmów dokumentalnych
Pan Hubert jest nauczycielem języka polskiego, fotografem, paralotniarzem, nurkiem, kajakarzem, a przede wszystkim miłośnikiem Suwalszczyzny. Miłosz, młodszy z panów Stojanowskich, to uczeń III LO w Suwałkach. Jego pasją jest fotografia i film.  Ojciec i syn są twórcami poczytnego bloga o Suwalszczyźnie: www.sudawcy.blogspot.com. Na co dzień tworzą zgrany duet tworzący ciekawe projekty z dziedziny filmu i fotografii, poprzez które promują nasze miasto i region.

2. Katarzyna Pilic
Projekt pn. „Piesem przez Suwałki – miasto okiem rysowniczki” – wystawa i wydanie książeczki z ilustracjami.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. Jest utalentowaną artystką i designerką, ilustratorką i rysowniczką. Jej prace pokazywane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym m.in. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

3.Tomasz Trojanowski
Projekt pn. Śpiewnik dla dzieci – skomponowanie muzyki do wierszy ze zbioru „Śpiewnik dla dzieci” Marii Konopnickiej. 
Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, autor ponad 20 muzycznych podręczników dla dzieci, a także piosenek dla dzieci i utworów pedagogicznych.
 
Nagrody Miasta Suwałki w dziedzinie kultury za rok 2021:               

1. Zespół tańca i śpiewu „Wyszywanka” (doroczna nagroda zespołowa)
Zespół „Wyszywanka” działa przy Stowarzyszeniu „Związek Ukraińców w Suwałkach”. Z sukcesami reprezentuje miasto na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając na nich czołowe miejsca. Poprzez swoje występy na miejskich imprezach, zespół popularyzuje kulturę ukraińską i zwraca uwagę na liczną mniejszość narodową zamieszkującą nasze miasto.
Zespół tańca i śpiewu „Wyszywanka” otrzymuje nagrodę za aktywne uczestnictwo w miejskich imprezach kulturalnych i społecznych oraz zaznajamianie suwalczan z kulturą, obyczajami i tradycjami ukraińskimi.
 
 
2. Urszula Kalinowska (doroczna nagroda indywidualna)
Nauczycielka, śpiewaczka, animatorka kultury. Od ponad 30 lat zajmuje się ochroną i upowszechnianiem kultury ludowej. Praktykuje śpiew tradycyjny. Jej pierwszą nauczycielką była najwybitniejsza śpiewaczka regionu Anna Andruszkiewicz. Urszula Kalinowska jest laureatką największych festiwali muzyki ludowej w Polsce, w tym w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Swoją pasję przekazuje dzieciom, m.in. prowadząc zespół „Kazimierki” składający się z uczniów klas I – III szkoły podstawowej.
Urszula Kalinowska otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za wieloletnie praktykowanie śpiewu tradycyjnego oraz wytrwałość w popularyzowaniu kultury ludowej w naszym mieście i regionie.
 
3. Filip Shramko (doroczna nagroda indywidualna)
Filip Shramko to młody, utalentowany tancerz, lider działającego w SOK zespołu Radość. Zarówno solo, jak i z zespołem zdobył wiele prestiżowych nagród w konkursach i festiwalach tanecznych w Polsce i zagranicą. Ponadto, aktywnie uczestniczy w imprezach artystycznych Suwalskiego Ośrodka Kultury, miejskich imprezach kulturalnych, społecznych i sportowych.
Filip Shramko otrzymuje nagrodę w dziedzinie kultury za osiągnięcia w dziedzinie tańca i akrobatyki oraz promocję Suwałk na imprezach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.
 
 4. Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” (jubileuszowa nagroda zespołowa)
 W 2021 roku Zespół prowadzony przez Annę Szafranowską obchodził 15-lecie swojego istnienia. Niezmiennie koncertuje, edukuje i propaguje tradycje muzyczne wielokulturowej Suwalszczyzny. Niektóre śpiewaczki „Ancyjasa” zaczęły śpiewać w zespole jeszcze jako uczennice  szkół gimnazjalnych i średnich. Repertuar Zespołu to pieśni z Suwalszczyzny śpiewane a capella tzw. „białym głosem” z zachowaniem lokalnej gwary, a także tradycyjne pieśni mniejszości narodowych, zamieszkujących Suwalszczyznę. „Ancyjas” jest wielokrotnym laureatem festiwali i konkursów, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2020 roku.
 
5. Zespół Tańca „Radość” (jubileuszowa nagroda zespołowa)
Studio Tańca RADOŚĆ obchodziło w 2021 roku jubileusz 5-lecia istnienia. Dotychczas w jego szeregach tańczyło około 500 dzieci w wieku 4-17 lat. Członkowie Studia Tańca RADOŚĆ uczestniczą w projektach artystycznych SOK i z sukcesami reprezentują miasto na festiwalach o randze ogólnopolskiej i krajowej. Swoimi występami uatrakcyjniają też miejskie imprezy kulturalne, społeczne  i sportowe. Zajęcia w Studio "Radość" to nie tylko nauka tańca, ale również samodzielności, wytrwałości i systematyczności.
 
6. Iryna Popova (jubileuszowa nagroda indywidualna)
W 2021 roku pani Iryna Popova obchodziła 35-lecie pracy twórczej. Przed przyjazdem do Polski przez 28 lat kierowała Zespołem Pieśni i Tańca „Radość” w Doniecku. W 2015 r. po wybuchu wojny została wraz z rodziną ewakuowana do Polski i od tego czasu pracuje jako główny instruktor w SOK. Ma na swoim koncie reżyserię pięciu widowisk taneczno-muzycznych, m.in. „Opowieści ze Śnieżnej Krainy”. Prowadzi Studio Tańca „Radość”, które z sukcesami bierze udział w festiwalach polskich i zagranicznych, ale też uatrakcyjnia wiele imprez miejskich swoimi występami.

7. Anna Augustynowicz (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Pani Anna Augustynowicz jest pedagogiem, etnografem i animatorem kultury od 40 lat związanym zawodowo z instytucjami kultury na terenie Suwałk i Suwalszczyzny. Aktualnie pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury, gdzie odpowiada za realizację wydarzeń kulturalnych. Aktywnie działa również na rzecz propagowania kultury tradycyjnej regionu, organizując imprezy kultywujące rodzimą tradycję np. Kaziuk Suwalski, Suwalski Jarmark Folkloru i pozyskując fundusze na ich realizację. W minionym roku upłynęło 30 lat pracy Anny Augustynowicz w suwalskich instytucjach kultury.
 
8. Henryk Milewski (jubileuszowa nagroda indywidualna
Pan Henryk Milewski jest założycielem Klubu Tańca Towarzyskiego „Henryś”, który rozpoczął funkcjonowanie w 1981 roku i istniał przez 17 lat. Pan Henryk prowadził zajęcia w klubie przez 11 lat. Był organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego „Nad Czarną Hańczą” oraz turnieju „O Mistrzostwo Suwałk”. Tancerze pana Henryka odnosili sukcesy na turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego pasja i charyzma sprawiła, że z łatwością zarażał młodych ludzi swoją miłością do tańca towarzyskiego. Życie wielu z nich do dziś związane jest z tańcem. To wszystko dzięki panu Henrykowi – człowiekowi, który roztańczył Suwałki.  

9. Halina Mackiewicz (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Pani Halina Mackiewicz jest animatorem, nauczycielem i czynnym artystą-plastykiem. W 2021 roku minęło 35 lat, od kiedy pracuje w suwalskiej kulturze, z wielką pasją zajmując się edukacją plastyczną dzieci, młodzieży i dorosłych. Aktualnie prowadzi pracownię plastyczną CENTRUM i działającą w niej Grupę Plastyczną SZTALUGI, a także Galerię NA MARMURACH. Jest autorką familijnych spotkań ze sztuką ART.-PLAST oraz „RAZEM. Z Mamą i Tatą”. Współtworzyła scenografię i rekwizyty do widowisk taneczno-muzycznych realizowanych przez SOK. Uczestnicy zajęć pracowni Haliny Mackiewicz to studenci wielu renomowanych szkół i uczelni artystycznych.
 
Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Suwałk dzieci i młodzieży: 

1. Patrycja Wojsznis - uczennica VI klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Patrycja grę na oboju doskonali pod okiem mgr Mirelli Trojanowskiej. Udziela się w Suwalskim Chórze Kameralnym „Viva Musica”. Jest również aktywnym członkiem w Orkiestrze Kameralnej „La Notte” szkoły muzycznej i byłym członkiem Miejskiej Orkiestry Dętej. Z sukcesami reprezentuje Suwałki w konkursach muzycznych.
 
2. Maja Osewska - uczennica klasy I instrumentalistyki II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Maja gra na oboju. Swoja technikę doskonali u mgr Mirelli Trojanowskiej. Ma na swoim koncie szereg sukcesów w konkursach muzycznych.
 
3. Kamila Tokaj - tancerka Zespołu Tańca Nowoczesnego „Dotyk” działającego w SOK. Kamila niejednokrotnie reprezentowała Suwałki na festiwalach w kraju i zagranicą. Wielokrotnie występowała w spektaklach SOK, m.in. „Alicja w Krainie Czarów”. Kamila tworzy własne choreografie oraz projekty. Jest bardzo obiecującą  młodą tancerką.
 
4. Michał Snarski - uczeń IV klasy cyklu sześcioletniego PSM I i II stopnia w Suwałkach. Michał gra na fortepianie. Jego wirtuozeria potrafi zachwycić słuchacza zrozumieniem stylu, pięknym dźwiękiem i dużą świadomością formy. Zdolności i predyspozycje Michała potwierdzone są przez znanych pianistów/pedagogów, m.in. przez prof. Andrzeja Jasińskiego. Zdobywa czołowe miejsca w konkursach pianistycznych.
 
5. Maja Kałęka –na co dzień doskonali swoje umiejętności w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”. Maja regularnie zdobywa wysokie miejsca na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych.
 
6. Jakub Walendykiewicz – wokalista w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”, gdzie od wielu lat doskonali swój śpiew. Kuba regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole.
 
7. Julia Bigielis – również na co dzień doskonali swoje umiejętności w Suwalskim Studio Piosenki „Beciaki”. Julka ma na swoim koncie wysokie miejsca zdobyte na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych.
 
8. Julia Markowska - uczennica klasy siódmej szkoły podstawowej. Julka w ciągu ostatniego roku wzięła udział w pięćdziesięciu czterech festiwalach piosenki i konkursach wokalnych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, zostając laureatką  pięćdziesięciu z nich. Zdobywała na nich głównie Grand Prix i pierwsze miejsca.
 
9. Sebastian Walento – kolejny wokalista Suwalskiego Studia „Beciaki”. Sebastian niezmiennie prezentuje wysoki poziom w trakcie występów na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, zdobywając na nich nagrody.
 
10. Oleksandra Prykhodechenko – jest członkiem zespołu Studio Tańca „Dotyk” działającym w Suwalskim Ośrodku Kultury oraz Zespołu Piosenki i Tańca „Wyszywanka”. Oleksandra jest utalentowaną tancerką, ale również wokalistką tworząca własne utwory. Odnosi sukcesy na festiwalach krajowych i zagranicznych w obydwu tych dziedzinach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto