Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Od września przestaje działać izba wytrzeźwień. Co będzie w zamian?

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
A. Gryza - Aneszko
Tylko do końca sierpnia działa w Suwałkach pogotowie dla osób nietrzeźwych, które mieści się w Ośrodku Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych przy ulicy Sportowej. Izbę wytrzeźwień zastąpi ogrzewalnia dla bezdomnych. Nie zapewni ona jednak kompleksowej opieki medycznej dla osób pijanych. Będą one odsyłane do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Ośrodek Profilaktyki i Wsparcia dla Osób Nietrzeźwych, Uzależnionych i Bezdomnych od 2016 roku prowadzi Spółdzielnia Socjalna "Perspektywa". W ramach Ośrodka funkcjonuje noclegownia, do której przyjmowane są trzeźwe osoby bezdomne oraz ci, którzy chwilowo pozbawieni są schronienia. Funkcjonuje ona cały rok w godzinach 18.00 - 9.00, natomiast w ciągu dnia czynna jest świetlica noclegowni. W ubiegłym roku w noclegowni zakwaterowano 34 osoby.

Od 2019 roku Spółdzielnia udostępniła w Ośrodku dwa pomieszczenia zapewniające schronienie dla osób bezdomnychw stanie nietrzeźwym. Z możliwości noclegu w ubiegłym roku skorzystało ponad 100 osób, przy czym jedna osoba może nocować w ogrzewalni wielokrotnie. W sumie Ośrodek udzielił ponad 1700 takich noclegów.

- Do dyspozycji są ogrzewane pomieszczenia z materacami i kocami, łazienka, WC. Można skorzystać z prysznica, środków higieny osobistej i wymiany odzieży - mówi Marzena Burba, kierownik Ośrodka.

Jednak Ośrodek to przede wszystkim pogotowie dla osób nietrzeźwych. To właśnie Spółdzielnia przez ostatnie kilka lat prowadziła izbę wytrzeźwień. Zmieni się to od 1 września. 

- Nie będziemy już prowadzić Ośrodka, bo nie mamy obsługi medycznej. Bez niej ośrodek nie może funkcjonować. W pogotowiu dla osób nietrzeźwych musimy zapewnić całodobową opiekę medyczną, przez siedem dni w tygodniu, a w tej chwili lekarzy brakuje w przechodniach, szpitalach, nie dziwi więc, że brakuje ich także u nas - mówi Marzena Burba. - Lekarze nie chcą pracować w izbie wytrzeźwień  ze względu na specyfikę pracy, tu pacjentami są osoby nietrzeźwe, często awanturujące się - dodaje. 

Ten problem występuje już od kilku lat. W tej chwili w pogotowiu dla osób nietrzeźwych pracuje jeden lekarz na emeryturze. Ustawa nie pozwala, by w takim miejscu pracował inny personel medyczny - pielęgniarka czy ratownik medyczny. Spółdzielnia Socjalna "Perspektywa" zaproponowała miastu inne rozwiązania tej sytuacji. Urząd zdecydował jednak, że ogrzewalnię poprowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. 

- W miejscu funkcjonowania Pogotowia dla Osób Nietrzeźwych, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach będzie, od września 2022 roku prowadzić całodobową ogrzewalnię, gdzie schronienie znajdą również osoby nietrzeźwe. Jednakże z uwagi na brak możliwości stosowania w ogrzewalni środków przymusu bezpośredniego, do tej jednostki nie będą przyjmowane agresywne osoby nietrzeźwe oraz nietrzeźwi z awantur domowych. Takie osoby pozostaną w dyspozycji funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach - informuje Kamil Sznel Naczelnik Wydział Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji. 

Taka decyzja oznacza także, że osoby mocno nietrzeźwe będą trafiały do szpitalnego oddziału ratunkowego. Miejscy radni obawiają się, że sparaliżuje to pracę szpitala. 

- Sprawa jest trudna. Najlepiej by było, żeby to funkcjonowało w takiej formule jak funkcjonuje. To daje największe bezpieczeństwo i przede wszystkim odciąża szpitalny oddział ratunkowy. Oczekujemy takiego rozwiązania, które w jak największym stopniu odciąży SOR, żeby nie był on zasypywany nietrzeźwymi pacjentami - mówi Bogdan Bezdziecki, miejski radny Prawa i Sprawiedliwości. - Do ogrzewalni będą trafiać osoby pijane, ale niestety ci pod znaczącym, mocnym wpływem alkoholu trafią do szpitala, tego się obawiamy - dodaje. 

Bezdziecki podkreśla, że na chwilę obecną suwalski samorząd nie ma innej możliwości, by prowadzić to miejsce. Ogrzewalnia to jedyne możliwe rozwiązanie zaistniałej sytuacji. 

- Całkowita likwidacja izby wytrzeźwień to w ogóle byłby dramat. Jednak bardzo się obawiamy tego, co będzie działo się od września - dodaje radny.

Do tej pory każdego dnia z pomocy Ośrodka korzystało około 25 osób. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto