Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Nie ma się czego bać - ruszyła kwalifikacja wojskowa

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
zdj. A. Gryza - Aneszko
W całym kraju ruszyła dziś (4 kwietnia) tegoroczna kwalifikacja wojskowa. W Suwałkach, jako pierwsi podchodzą do niej ponad 200 młodzieńców z powiatu suwalskiego. 14 kwietnia kwalifikację przejdzie 6 kobiet.

Kwalifikacja wojskowa prowadzona jest w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach. Tam dziewiętnastolatkowie przechodzą obowiązkowe badania. 

-  Nie ma się czego bać. To tylko badania lekarskie oraz przeznaczenie do czynnej służby wojskowej lub do służby w obronie cywilnej. Warto zostać zbadanym i mieć tą świadomość, że jesteśmy zdrowi. Przy okazji kwalifikacji wystawiamy w szpitalu mobilny punkt rekrutacyjny do służby wojskowej. Na dziś proponujemy jeszcze służbę przygotowawczą, jednak jest to ostatni raz, gdyż zgodnie z nową ustawą jej już nie będzie. Proponujemy również Wojska Obrony Terytorialnej - mówił Jarosław Kowalewski, szef WKU w Suwałkach.  

Kwalifikacja jest także obowiązkowa dla młodych pań, które studiują kierunki przydatne w wojsku - czyli kierunki medyczne czy weterynaryjne. Ich badania rozpoczną się 14 kwietnia. Do tej pory przed komisją stawiać się będą mężczyźni z powiatu suwalskiego. Następnie będzie Miasto Suwałki, powiat augustowski i na końcu powiat sejneński. 

Kwalifikację rozpoczęła dziś (4 kwietnia) konferencja prasowa z udziałem Jarosława Zielińskiego, posła Prawa i Sprawiedliwości, Witolda Kowalewskiego, starosty suwalskiego i pułkownika Jarosława Kowalewskiego, szefa suwalskiego WKU.

Poseł podkreślał, że służba w wojsku jest ochotnicza - kto chce może zostać żołnierzem. Możliwości służby w wojsku będzie coraz więcej, a to jest związane z rozbudową polskich sił zbrojnych.

-  Polska armia ma być liczniejsza i znacznie lepiej wyposażona w nowoczesny sprzęt. Liczba żołnierzy ma wzrosnąć do 300 tysięcy w ciągu kilku lat. 250 tysięcy to mają być żołnierze Wojsk Operacyjnych, a 50 tysięcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś mamy około 115 tysięcy  żołnierzy Wojsk Operacyjnych i 32 tysiące WOT. Obowiązek obrony ojczyzny jest obowiązkiem patriotycznym i konstytucyjnym. Przy czym dzisiaj nie mamy służby zasadniczej jako obowiązkowej - powiedział Zieliński. 

Jak powiedział Jarosław Kowalewski z Wojskowej Komendy uzupełnień badania lekarskie w ostatnich latach pokazały, że zdrowie młodzieży jest na poziomie zadowalającym, znacząca większość uzyskuje kategorię A. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto