Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Nabytki Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w 2009 roku

ro2
„Sianokosy na Huculszczyźnie” Józefa Jaroszyńskiego
W Muzeum Marii Konopnickiej, trwa ekspozycja nowych obrazów nabytych w 2009 roku przez Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Można tam oglądnąć kilkanaście prac artystów drugiej połowy XIX i początków XX wieku, byli oni związani z monachijskim środowiskiem artystycznym. Wśród zakupionych prac znalazły się obrazy Zdzisława Suchodolskiego, Józefa Jaroszyńskiego i Franciszka Żmurki.

Obrazy Sianokosy na Huculszczyźnie Józefa Jaroszyńskiego, Portret kobiety Franciszka Żmurki i Trzej królowie Zdzisława Suchodolskiego zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z ogłoszonego przez Ministra Programu Dziedzictwo Narodowe, Priorytet: Powiększanie i rozwój kolekcji muzealnych. Zakupione dzieła wzbogaciły suwalską kolekcję malarstwa polskiego drugiej połowy XIX i początku XX wieku o dzieła artystów dotychczas w zbiorach nieobecnych. Wszyscy trzej związani byli przez jakiś czas z monachijskim środowiskiem artystycznym, które odgrywało w rozwoju sztuki polskiej w tamtym okresie bardzo ważną rolę.

Także dzięki wsparciu Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego została zakupiona z Programu Dziedzictwo Narodowe spuścizna artystyczna Romana Kochanowskiego (1857–1945). Doceniając wagę zbioru, jego niepowtarzalność i znaczenie dla polskiej historii malar-stwa i fotografii Minister Bogdan Zdrojewski zdecydował się pokryć w całości koszt zakupu spuścizny obejmującej 2 tysiące fotografii, 15 prac olejnych, kilkanaście drzeworytów, wiele litografii, grafik i druków pomocnych w warsztacie tego artysty. Najcenniejszym elementem spuścizny, który stanowi o jej wartości i niepowtarzalności, są fotografie. Ogromny zbiór zawiera zdjęcia rodzinne, wizerunki przyjaciół, fotografie modelek i modeli pozujących do obrazów, fotograficzne reprodukcje współczesnego malarstwa europejskiego. Są tam tak charakterystyczne dla dziewiętnastowiecznej fotografii przedstawienia różnych typów narodowościowych, chłopi podkrakowscy, wieśniacy ukraińscy, podolscy i inni. Liczna grupa zdjęć przedstawia wieśniaków podczas pracy. Część z tych zdjęć pochodzi z profesjonalnych atelier fotograficznych. Wśród autorów są tak znamienite nazwiska, jak: Michał Greim, Carl Teufel, Józef Kordysz, Szubert, Franciszek Wyspiański. Roman Kochanowski sam z zapałem foto-grafował. Wśród ocalałych zdjęć jego autorstwa są studia natury, pejzaże charakterystyczne dla malarskiej twórczości artysty, widoki natury. Fotograficzna spuścizna Romana Kochanowskiego oprócz walorów poznawczych, dokumentacyjnych i estetycznych świadczy o wielofunkcyjności tej dziedziny sztuki w ówczesnym warsztacie artystycznym.

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wzbogaciło swoje zbiory o ponad 100 prac Czesława Wierusza-Kowalskiego i Joanny Wierusz-Turowskiej. Artyści, syn i wnuczka Alfreda Wierusza-Kowalskiego, ich twórczość i życie są świadectwem zmiennych losów i kierunków roz-woju sztuki polskiej. Czesław Wierusz-Kowalski związany był w najlepszym okresie swojej pracy twórczej z międzywojennym Wilnem, natomiast Joanna Wierusz-Turowska tworzyła w Paryżu. Ich prace, jakże odmienne zainteresowaniami i cechami formalnymi od dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Samodzielne, twórcze tworzą wraz z obrazami ojca i dziadka niepowtarzalna kolekcję dzieł trzech pokoleń jednej rodziny malarskiej. Mniej efektowne zewnętrznie, ale bardzo ważne dla zbiorów suwalskich, są trzy dziewiętnastowieczne drzeworyty wykonane wg obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz jego wizytówka z pierwszej dekady XX wieku z krótkim przekazem dotyczącym obrazu „Wesoła jazda”.

Duże znaczenie dla zbiorów Działu Sztuki ma dar uczyniony przez Alinę i Zbigniewa Koczorowskich, którzy ofiarowali list Maksymiliana Gierymskiego pisany z Monachium w 1872 roku do siostry Klotyldy. Cieszą też nabytki w postaci dwóch legitymacji i dyplomu potwierdzającego ukończenie roku nauki wydanych przez Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Monachium w 1883 i 1884 roku dla kształcącego się tam Jana Kauzika.
Wielką radością było powiększenie zbiorów Działu Sztuki Muzeum Okręgowego o prace Wiesława Szumińskiego, wybitnego artysty związanego z Suwalszczyzną, twórcy obecnego w polskim życiu artystycznym, biorącego udział w wystawach nie tylko w kraju, ale i w Europie. Muzeum zakupiło jego cykl Dym oraz dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miejskiego dyptyku Dotyk.

Uroczyście odbyło się przekazanie do suwalskich zbiorów zakupionego z funduszy Urzędu Miejskiego Popiersia Alfreda Wierusza-Kowalskiego autorstwa Elżbiety Pietras i Alojzego Nawrata. Rzeźba prezentowana jest w holu muzeum.
Kolekcja polskiego malarstwa w Muzeum Okręgowym powiększyła się w tym roku o trzy dzieła przekazane w długoterminowe depozyty. Jest to korzystny dla muzeum sposób pozyskiwania dzieł. Do Suwałk trafiły dwa obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego: Trojka na piaszczystej drodze i Wilk oraz Wyjazd na polowanie Józefa Chełmońskiego. Obrazy te doskonale oddają charakter twórczości artystów i należą do bardzo dobrych dzieł obu malarzy.

Muzeum im. Marii Konopnickiej
Oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach
Kierownik: Magdalena Wołowska-Rusińska
ul. T. Kościuszki 31, 16-400 Suwałki
tel. 087-566-41-33
fax 087-566-41-34
e-mail: [email protected]

Ekspozycje udostepniane są zwiedzającym:
- od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 16.00
- w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 17.00

Ceny biletów:
normalny - 5 zł
ulgowy - 3 zł
bilety rodzinne (do pięciu osób) 10 zł

Źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto