18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seksualność osób niepełnosprawnych

Marta Wróbel
Pani Iza wraz z osobami niepełnosprawnymi
Pani Iza wraz z osobami niepełnosprawnymi Tomasz Meuś
Seksualność osoby z niepełnosprawnością to jest nadal tabu. Na nasze pytania na ten temat odpowiada dr Izabela Fornalik, pedagog specjalny i edukator seksualny, wykładowca uczelni wyższych, od wielu lat prowadząca w całej Polsce warsztaty dotyczące seksualności osób niepełnosprawnych.

Marta, Magda Wróbel: Czy seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie różni się w jakiś sposób od seksualności osób pełnosprawnych?

Dr Izabela Fornik: Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy najpierw ustalić, czym jest seksualność, bo przecież nie jest to jedynie współżycie seksualne czy masturbacja. Seksualność to identyfikacja płciowa, czyli rozumienie i akceptowanie faktu, że jestem osobą określonej płci, to także orientacja seksualna, zachowania seksualne, miłość, reprodukcja. Jest ona wyrażana przez nas w myślach, fantazjach, zachowaniach, wartościach, związkach… To bardzo „pojemne” pojęcie. Jeśli w ten sposób spojrzymy na seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie, to możemy odpowiedzieć następująco: „nie, seksualność osób niepełnosprawnych intelektualnie nie różni się od naszej”, ponieważ nie mają upośledzonej płci, są mężczyznami, kobietami, dojrzewają płciowo, zakochują się, przeżywają dramat niespełnionej miłości, odczuwają potrzeby seksualne, chcą uprawiać seks, niekiedy wziąć ślub…

A zatem nasza seksualność niczym się nie różni. Różni nas jedynie poziom rozumienia własnej seksualności, kontroli jej przejawów. Dojrzewająca, niepełnosprawna intelektualnie nastolatka często nie rozumie, czym jest miesiączka, więc traktuje ją jak objaw choroby, bo leci krew. Chłopak nie wie, jak reagować, gdy ma erekcję czy polucje nocne. Jeśli pojawia się napięcie seksualne, to nastolatek czy dorosły może mieć kłopot z opanowaniem chęci zaspokojenia potrzeby seksualnej tu i teraz, bo nie rozumie, że masturbacja powinna mieć miejsce w miejscu odosobnionym. Mogłabym podawać całe mnóstwo przykładów. Dlatego niezwykle ważna jest nasza rola, rodziców i nauczycieli. Jeśli my nie pomożemy im zrozumieć swojej seksualności, to będą ją wyrażać w sposób, który nie podoba się innym, który narusza społeczne normy.

- Ale przecież w naszej mentalności osoby niepełnosprawne intelektualne, z zespołem Downa, przez całe życie pozostają dziećmi. Jak tu z nimi rozmawiać o seksie?

Tak, to prawda, większość ludzi twierdzi, że osoby niepełnosprawne intelektualnie przez całe życie pozostają wiecznymi, aseksualnymi dziećmi, a to nieprawda. Czasem rodzice, a nawet niektórzy nauczyciele i opiekunowie podtrzymują taki właśnie społeczny obraz swoich dzieci lub podopiecznych. Widać to w infantylnym ubiorze, kupowanych prezentach np. maskotka dla 30-latki, czynnościach, do jakich są podopieczni zachęcani. Kiedyś zostałam zaproszona na obchody Dnia Dziecka do placówki dla niepełnosprawnych mężczyzn i zobaczyłam kilkudziesięciu panów, ba, nawet staruszków z balonikami, w kolorowych czapkach. Opiekunowie, terapeuci używają określeń „nasze dziewczynki, nasi chłopcy” w odniesieniu do kobiet i mężczyzn w kwiecie wieku. W efekcie ekspedientka, kelner, pani w urzędzie zwracają się do dorosłej osoby niepełnosprawnej intelektualnie „per ty” i traktują z przymrużeniem oka.

Ale wracając do rozmów o seksie… one właśnie uświadamiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie, że są dorośli, pozwalają zrozumieć, czym jest seksualność, jak zmienia się ciało, dlaczego reaguje w taki właśnie sposób, co jest dozwolone a co nie. Kiedy zaczynam zajęcia z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, zwykle widzę na twarzach wstyd pomieszany ze strachem, ale stopniowo pojawia się ulga, że i na takie tematy można rozmawiać, że słowo „penis”, „pochwa”, „seks” to nie są słowa wulgarne i zakazane. Pojawia się otwartość. A z czasem pytania.

Więcej na stronie:

Wiadomosci24.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto