Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Seks nie może być tematem tabu. Warsztaty i zajęcia ze specjalistami na temat potrzeb seksualnych

Katarzyna Kuniczuk
sxc.hu
Osoby niepełnosprawne intelektualnie i ich opiekunowie będą mogli porozmawiać o ważnej sferze życia każdego człowieka, czyli o seksie.

Rozpoczyna się specjalny program edukacyjny dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów - Śmieję się, płaczę i uprawiam seks tak samo. Pieniądze na realizację projektu pochodzą z grantu przyznanego Urzędowi Miasta w Słupsku przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci.

- O potrzebach seksualnych osób niepełnosprawnych umysłowo mówi się rzadko, o zagrażającym także im zakażeniu HIV prawie w ogóle - informuje Daria Bojkowska z Pozytywnych Otwartych. - Osoby niepełnosprawne intelektualnie, tak samo jak osoby zdrowe, uprawiają seks, ale niestety bardzo często nie mają wiedzy o ryzykownych zachowaniach seksualnych, które mogą skończyć się zakażeniem wirusem HIV. Celem programu jest zwiększanie w tej grupie świadomości seksualności oraz poziomu wiedzy na temat zagrożeń z tym związanych. Programem objętych zostanie łącznie 150 osób.

W ramach programu organizowane zajęcia, warsztaty i treningi interpersonalne dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy i dwóch słupskich Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z rodzicami, opiekunami i wychowawcami. Na zajęciach poruszane będą między innymi tematy - Moje ciało, uczucia i emocje, trening umiejętności interpersonalnych, podstawowe informacje o HIV i AIDS. Rodzice i opiekunowie będą mogli porozmawiać o rozwoju potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych intelektualnie, komunikacji i budowaniu wzajemnych relacji, profilaktyce HIV i AIDS, drogach zakażenia, diagnostyce i ryzykownych zachowaniach. Tegoroczna edycja programu jest kontynuacją projektu edukacyjnego pn. Śmieję się i płaczę tak samo zrealizowanego przez Urząd Miasta w Słupsku w 2005 roku.

Jak żyć z wirusem?
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Niestety w Polsce seksualność osób niepełnosprawnych jest tematem tabu. To tabu przełamać ma właśnie program. Dodatkowych informacji udziela: Daria Bojkowska, Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci. Tel.: 502213047, e-mail: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto