Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejny. Są pieniądze na walkę z chorobami odkleszczowymi

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Wrota Podlasia
Szczepienia ochronne oraz konsultacje lekarskie to narzędzia do walki z chorobami odkleszczowymi. gminy powiatów sejneńskiego i sokólskiego na tę walkę otrzymały dofinansowanie w wysokości 6 mln. zł. W poniedziałek  (25 kwietnia umowę w tej sprawie podpisali członkowie zarządu województwa: Marek Malinowski i Wiesława Burnos oraz Magda Regulska z Centrum Medycyny Pracy i Rodziny R MED.

Dofinansowanie z funduszy europejskich umożliwi mieszkańcom regionu skorzystanie ze szczepień ochronnych wraz z konsultacją lekarską. Dotacja umożliwi udzielanie świadczeń medycznych dla niemal 11 tys. mieszkańców gmin z powiatów sejneńskiego i sokólskiego. Będą mogli skorzystać oni również z konsultacji lekarskiej oraz porad w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych, realizowanych przez placówki ochrony zdrowia.

– Przedsięwzięcie będzie wyglądało w ten sposób, że będą organizowane większe akcje w danym powiecie, danej gminie, a dodatkowo będziemy dążyli do tego, żeby wykwalifikowany personel świadczył usługę medyczną, żeby dostęp do szczepień był dla każdego najbardziej dogodny i jak najszybszy – wyjaśniała Magda Regulska z firmy R MED dodając, że akcja szczepień rozpocznie się w maju tego roku.

Świadczenie obejmie osoby pracujące w sektorze rolnictwa, łowiectwa, rybactwa w przedziale wiekowym 18 – 64 lata.

– Województwo podlaskie jest typowym regionem rolniczym, gdzie występuje również duża ilość lasów, stąd mieszkańcy są narażeni na choroby związane z kleszczami. Według danych, do których samorząd województwa ma dostęp, blisko połowa osób, która jest chora na kleszczowe zapalenie mózgu, pochodzi z naszego województwa – podkreślał Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za obszar zdrowia.

Wiesława Burnos podkreślała rolę profilaktyki odnosząc się do chorób odkleszczowych.

– Okresem, w którym jest najwięcej kleszczy, jest wiosna. One mogą występować niekoniecznie w lesie, ale w zagajnikach, na miedzach. Zapobieganie zachorowaniu jest bardzo ważne, ponieważ skutki tej choroby są bardzo poważne - przypomniała Burnos.

Inicjatywa jest częścią projektu, którego łączna wartość to blisko 10 mln. zł.  Podejmowane w jego ramach działania to szkolenia z zakresu chorób odkleszczowych dla pracowników ochrony zdrowia oraz przedsiębiorstw sektorów rolnictwa, łowiectwa i rybactwa z Podlaskiego. Projekt obejmuje również wsparcie szczepień przeciw boreliozie oraz porad i ankiet profilaktycznych. Okres jego realizacji trwa od 1 marca 2020 roku, a zakończy się 30 września 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto