Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samozwańczy dr House

Anna Włoszek
Wizyta u lekarza? Większość ludzi nie ma na to czasu - wolą zabawić się w dr House'a i zażyć leki z domowej apteczki. Czy jest to bezpieczne?

Objawy takie jak katar, łzawiące oczy, bolące gardło są przeważnie diagnozowane jako infekcja organizmu. Większość ludzi automatycznie sięga po różnego rodzaju tabletki zwalczające przeziębienie czy pierwsze objawy grypy - często bez konsultacji lekarskiej. Okazuje się, że takie postępowanie może zaszkodzić zdrowiu.

Diagnozę postawię sam...

Żyje się coraz szybciej - człowiek nie ma czasu na wiele rzeczy. Kolejki w przychodniach zdrowia odstraszają i większość postanawia się leczyć na własną rękę. Diagnozę łatwo postawić - w zimie jest to przeziębienie albo grypa. Domowe apteczki są dobrze zaopatrzone w różnego rodzaju leki - wzmacniające odporność, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe itp. Można znaleźć także antybiotyki, które dawniej przepisał lekarz, ale nie zostały wykorzystane wcześniej. Sięga się po pierwsze z brzegu tabletki, nie czytając ulotek do nich dołączonych. Człowiek łyka specyfik i czeka czy objawy ustąpią - jeśli tak, tzn. że diagnoza była słuszna. Trochę jak zabawa w dr. House'a. Tylko większość ludzi zapomina o efektach ubocznych samodzielnego leczenia.

... i zobaczę co będzie.

Dołączone do lekarstw ulotki nie są lekturą, którą czyta się dokładnie przed spożyciem specyfiku. Być może mały format i mikroskopijna czcionka odstrasza. Jednak jeśli u kogoś stwierdzono chorobę, np. alergię, to powinien uważnie przyjrzeć się ostrzeżeniom na ulotce. Składniki leku na przeziębienie mogą bowiem powodować reakcje uczuleniowe: rumień, świąd, wyprysk, plamicę, pokrzywkę, obrzęk, a nawet groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. W tym przypadku dobrze jest wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji. Najlepiej wyjaśniają to ratownicy medyczni w filmie Liczy się każda sekunda - wstrząs anafilaktyczny.

(O)błędne leczenie

Najgorsza jest sytuacja, w której ktoś zażywa leki na przeziębienie, a faktycznie cierpi na całkiem inną chorobę. Infekcję można mylić np. z alergią, o czym opowiada w filmie pt. Czy alergie u dzieci mogą być mylone z innymi chorobami? dr nauk medycznych Zygmunt Nowacki, specjalista alergolog z Krakowa.

Dlatego zanim sięgnie się po kolejną dawkę tabletek, trzeba się zastanowić czy warto tak narażać zdrowie. Istnieją różne alternatywy - domowe sposoby leczenia (np. syrop z cebuli) czy ziołowe mikstury. Jednak trzeba zapamiętać, że nic nie zastąpi konsultacji z lekarzem - warto znaleźć chwilę by zadbać o swoje zdrowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto