Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny Suwałk: Nie sztuka wyciąć drzewo. Sztuka tak zaprojektować parking, żeby drzewo nadal rosło

hel
Wojciech Pająk - radny Suwałk od 2014 roku, wiceprzewodniczący klubu radnych “Łączą nas Suwałki”. Praktyk ustawowej inicjatywy lokalnej (projekt Suwalskich Ścieżek Kulturowych). Uchwałodawca i koordynator Roku Czarnej Hańczy (2016), podejmuje też miejskie działania antysmogowe. Pasjonat zrównoważonego rozwoju Suwałk, akcji sąsiedzkich i wspólnotowego tworzenia miejsc publicznych.
Wojciech Pająk - radny Suwałk od 2014 roku, wiceprzewodniczący klubu radnych “Łączą nas Suwałki”. Praktyk ustawowej inicjatywy lokalnej (projekt Suwalskich Ścieżek Kulturowych). Uchwałodawca i koordynator Roku Czarnej Hańczy (2016), podejmuje też miejskie działania antysmogowe. Pasjonat zrównoważonego rozwoju Suwałk, akcji sąsiedzkich i wspólnotowego tworzenia miejsc publicznych. W. Pająk
Wojciech Pająk zasiada w Radzie Miejskiej w Suwałkach. Działa też w stowarzyszeniu Energia Miast. Zobaczcie, jak ocenia stan środowiska w grodzie nad Czarną Hańczą i co należałoby zorobić, aby je chronić?

Jak Pan ocenia stan środowiska w Suwałkach?
Żyjemy w mieście otoczonym wspaniałą przyrodą, w samym środku Zielonych Płuc Polski. Jednak jak każde rozwijające się miasto mamy coraz większy wpływ na stan miejskiego, ale i globalnego środowiska. Im więcej domów z własnym kotłem na węgiel, tym większy smog lokalnie, a ocieplenie klimatu globalnie. Im więcej ulic i parkingów, tym większy spływ powierzchniowy i awarie przy ulewnych deszczach, a także tzw. „wyspa ciepła” latem. To wszystko sprawia, że jeśli w porę nie przemyślimy tych czynników wpływu, życie w Suwałkach będzie nieznośne.
W ostatnich latach sporo uwagi środowisku poświęca suwalski samorząd, który przeznacza pieniądze na wymianę źródła ciepła. Czy to wystarczy? Czy należałoby zrobić coś jeszcze, a jeśli tak to co, aby ten proces przebiegał szybciej?
Wymiana kotłów to bardzo ważne działanie w walce ze smogiem. Dzięki analizie i badaniom prowadzonym przez specjalistów z Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach potrafimy oszacować wpływ pyłów zawieszonych na zdrowie i życie mieszkańców. Choć to statystyczne ujęcie - daje do myślenia i nie jest fantastyką wyssaną z palca. Pyły zawieszone w powietrzu w 2018 roku odpowiadały za 50 przedwczesnych zgonów w Suwałkach.
Dlatego każdego roku dopłacamy do wymiany około 100 starych kotłów. Czy to wystarczy? Nie i dlatego z dużą nadzieją patrzymy na rozwijany rządowy program „Czyste powietrze”. O korektach w tym programie mieliśmy rozmawiać na konferencji z przedstawicielami WFOŚiGW w Białymstoku.
A jak sobie poradzić z kolejnymi metrami betonu i asfaltu? Przecież miasto musi rozwijać infrastrukturę.
Nie wszędzie musimy budować z materiałów nieprzepuszczalnych. Świetnym przykładem są parkingi z kostki ażurowej. Mają wystarczającą nośność i jednocześnie przepuszczają wodę, która może gromadzić się w glebie (jak w gąbce), nie przeciążając tym samym kanalizacji miejskiej w czasie ulewy. O takich standardach prowadzenia inwestycji musimy rozmawiać. Podobnie jak o większej roztropności przy gospodarowaniu drzewostanem w Suwałkach. Bo drzewa chronią nas m.in. od przegrzania miasta latem. Wpływ drzew na zdrowie i życie zwłaszcza seniorów i małych dzieci jest wbrew pozorom olbrzymi.
Drzewa to sprawa i samorządu, i spółdzielni mieszkaniowych, i właścicieli prywatnych posesji, prawda? [b
Tak. Bo to nie sztuka wyciąć drzewo. Sztuka tak zaprojektować parking, żeby drzewo nadal dawało potrzebny cień i stanowiło schronienie dla ptaków, dzięki którym mamy m.in. mniej komarów. Powinniśmy myśleć w kategoriach całego ekosystemu miejskiego, a nie własnej potrzeby zaparkowanego pod oknem auta.
Mówi Pan o pewnych rzeczach, do których przywykliśmy i niechętnie je poświęcimy dla dobra ogółu. Jak w Pana ocenie zmienić nawyki suwalczan na bardziej proekologiczne? Zachęcić do segregowania odpadów, oszczędzania wody, a także montażu urządzeń fotowoltaicznych?
Żadna ulotka nie zastąpi osobistej rozmowy. Dlatego o sprawach ekologii powinniśmy przede wszystkim rozmawiać w domach, na parafiach (do czego zachęca Papież Franciszek!), w firmach, a przede wszystkim w samorządach i podległych instytucjach i spółkach komunalnych. W tych ostatnich mamy zresztą czym się pochwalić w kwestiach oszczędności energii i czystszej gospodarki.
Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek**


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto