Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu miasta przewiduje i inwestycje, i podwyżki

OPRAC.:
Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Projekt budżetu przedstawił prezydent Suwałki i skarbnik miasta
Projekt budżetu przedstawił prezydent Suwałki i skarbnik miasta UM Suwałki
Rekordowe ponad 666 mln zł dochodów i ponad 685 mln zł wydatków oraz niemal 140 mln zł na inwestycje to główne założenia projektu przyszłorocznego budżetu Suwałk.

- Z wielką satysfakcją mogę powiedzieć, że to budżet optymalny, prospołeczny i prorozwojowy. Założyliśmy w nim podwyżki wynagrodzeń dla pracowników zarabiających najniższą krajową ale tez i dla tych, którzy zarabiają więcej. Na podwyżki mogą też liczyć nauczyciele. W sumie na podwyżki przeznaczymy 30 mln zł – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – To również rekordowy budżet pod kątem dochodów majątkowych czyli środków zewnętrznych, które wynoszą prawie 124 mln zł. Oznacza to, że na inwestycje wydamy w przyszłym roku tylko ponad 15 mln zł z własnych środków. Sumując te dwie kwoty będzie to prawie 140 mln zł na miejskie inwestycje m.in. w drogi i obiekty oświatowe – dodał Prezydent Suwałk.

Największa przyszłoroczna inwestycja to budowa i przebudowa ulic w przemysłowej części Suwałk. Zadanie, które ma poprawić atrakcyjność inwestycyjną miasta będzie kosztować 35,6 mln zł. Zakończenie budowy DW nr 655 w ramach wschodniej obwodnicy Suwałk pochłonie 22 mln zł. Są też dwie kosztowne inwestycje oświatowe: rozbudowa SP 4 (16,7 mln zł) oraz poprawa ogólnodostępnej infrastruktury sportowej w mieście, które obejmie szkoły podstawowe nr 10, 7, 5 i 2 (blisko 16 mln zł). Te inwestycje zostaną zrealizowane dzięki wsparciu z Rządowego Programu Polski Ład.

- Projekt tego budżetu pozwala spokojnie i bezpiecznie realizować zadania Miasta Suwałki. Przygotowując ten budżet dbaliśmy bardzo o optymalizację dochodów i racjonalizację wydatków – podsumowała Anna Cyran, skarbnik miasta.

Ponad 45 proc. wydatków bieżących pochłonie oświata i wychowanie. Drugi pod względem wielkości wydatków dział to pomoc społeczna - 18 proc., a administracja publiczna pochłonie 7,5 proc. Po około 18 mln zł pochłoną kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, obsługa długu publicznego, gospodarka mieszkaniowa oraz bezpieczeństwo publiczne.

Zakładany na przyszły rok deficyt budżetowy wynosi nieco ponad 19 mln zł. Zostanie on pokryty z wolnych środków i kredytu.

Zadłużenie miasta od kilku lat powoli rośnie. O ile w 2019 r. wynosiło 212 mln zł, to w ubiegłym - ponad 233 mln zł, a w tym - prawie 269 mln zł. Projekt na przyszły rok zakłada, że kwota zadłużenia wyniesie 274 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto