Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz przyznał nagrody i stypendia za upowszechnianie kultury

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (18.02) prezydent Czesław Renkiewicz wręczył nagrody i stypendia za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury ale też opieki nad zabytkami

Stypendia i nagrody w dziedzinie kultury przyznawane są w naszym mieście od 2003 roku. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną, tworzeniem i upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

- Wyrażam szczere przekonanie, że w wyniku pracy stypendystów powstaną wartościowe dzieła, które wzbogacą suwalską kulturę. Spośród jedenastu wniosków o stypendia, które wpłynęły w tej edycji programu, wybrane zostały trzy. Kwota przeznaczona na stypendia wynosiła łącznie 50 tysięcy złotych – mówił podczas spotkania prezydent Renkiewicz.

STYPENDYŚCI W DZIEDZINIE KULTURY

Anna Szafranowska - animatorka i menedżerka kultury, instruktor teatralny, pedagog i Mentor Kultury Regionalnej. Prowadzi m.in. Suwałki Gospel Choir i Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas”. Otrzymała stypendium na projekt: „Śpiewnik Suwalski. Tradycyjne pieśni Suwalszczyzny na jazzową nutę” – nagranie i wydanie płyty CD”.

Krzysztof Dawid Kowalewski - filmowiec, który od 10 lat działa zawodowo w swojej branży. W tym czasie udało mu się stworzyć trzy komercyjne marki filmowe: 3FILM, 3FILM Commercial, Dark Story Films oraz szereg projektów filmowych, jak chociażby cykl pn. „Wielkie Serca” i film promocyjny Miasta Suwałki pt. „Pogodne Suwałki”.
Otrzymał stypendium na projekt: Produkcja filmu dokumentalnego pt. „Stalag IF Sudauen – historia niemieckiego obozu jenieckiego w Suwałkach (1941-1944)”.

Izabela Giczewska - aktorka i performerka Teatru Węgajty, instruktorka warsztatów teatralnych i artystycznych, animatorka kultury, rękodzielniczka, członek Zarządu Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” i członkini Stowarzyszenia „Węgajty”. Otrzymała stypendium na realizację projektu: „Być może ojciec” – wydarzenie artystyczne łączące performance, teatr autobiograficzny i rzeźbę.

LAUREACI NAGRÓD W DZIEDZINIE KULTURY

Studio Tańca RADOŚĆ - nagroda doroczna zespołowa. Działa od 2015 roku w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Iryny Popovej. Tworzy je pięć grup dziecięcych w wieku 4-14 lat oraz grupa akrobatyczna.
Studio Tańca Radość otrzymało nagrodę za aktywne uczestnictwo w miejskich imprezach kulturalnych, społecznych i sportowych oraz za promocję naszego miasta na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Anna Śliżewska - nagroda doroczna indywidualna. Choreograf i pedagog, od 2011 r. prowadzi w Studio Tańca Dance Zone trzy zespoły: Team Motyle, Team Kropki i Team Diamenty. Tworzą je dziewczęta w wieku 7-13 lat, które regularnie zdobywają najwyższe laury na festiwalach krajowych i międzynarodowych.
Anna Ślizewska otrzymuje nagrodę za osiągnięcia w zakresie edukacji tanecznej dzieci i młodzieży oraz stwarzanie im doskonałych warunków do dalszego rozwoju.

Marlena Borowska - nagroda doroczna indywidualna. Kameralistka, sopranistka, pedagog wokalistyki, organizatorka muzycznych przedsięwzięć m.in. Festiwalu ARS Musica i Cyklu Koncertów Kameralnych – Nowe Interpretacje 2019. Marlena Borowska otrzymuje nagrodę za niestrudzoną pracę i wytrwałość włożone w popularyzowanie oraz rozwój sztuki muzycznej w naszym mieście i regionie.

Dorota Skłodowska – nagroda jubileuszowa. Dziennikarka, redaktorka, animatorka i menedżerka kultury, członkini Stowarzyszenia Kulturalnego Bibliofil. Od lat związana z suwalskimi jednostkami kultury. Aktualnie pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury. Od 14 lat współredaguje Rocznik Augustowsko-Suwalski.
Dorota Skłodowska otrzymała nagrodę za propagowanie i działanie na rzecz amatorskiego ruchu artystycznego w naszym mieście.

Anna Cichosz - nagroda jubileuszowa. Artysta plastyk, pedagog, stylistka, projektantka, dekoratorka wnętrz, animatorka i menedżerka kultury. Od 10 lat współpracuje z Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Stowarzyszeniem Kulturalnym Bibliofil. Anna Cichosz otrzymała nagrodę za działania na rzecz upowszechniania kultury, promocji czytelnictwa i animacji działań kulturotwórczych.

Zbigniew Tanajewski – nagroda jubileuszowa. Suwalski poeta, redaktor, animator kultury, od 2004 r. członek Stowarzyszenia Kulturalnego Bibliofil. Inicjator konkursu „Suwalskie Limeryki Latem” organizowanego przez suwalską Bibliotekę Publiczną.
Zbigniew Tanajewski otrzymał nagrodę w związku z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej jako poeta, redaktor i animator kultury.

Suwalski Chór Kameralny VIVA MUSICA – nagroda jubileuszowa
Chór istnieje od 1996 roku. Od początku jego dyrygentem jest Grzegorz Bogdan. Chór ma na swoim koncie kilkaset scenicznych przedstawień pieśni i kilkadziesiąt utworów złożonych, m.in. oratoriów. W ciągu 25 lat istnienia wychowała się w nim artystycznie przygotowana społeczność chórzystów, ale też ukształtowała publiczność „o romantycznym wnętrzu”. Suwalski Chór Kameralny VIVA MUSICA otrzymał nagrodę w związku z 25-leciem pracy twórczej.

Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna – nagroda jubileuszowa
ZPiT Suwalszczyzna promuje kulturę ludową Polski, krzewi wśród młodzieży umiłowanie do regionu oraz tańca i kultury ludowej. Grupa koncertuje w kraju i zagranicą. Pasja i zaangażowanie tancerzy i choreografa sprawia, że grupa nieustannie się rozwija i poszerza swój repertuar.
Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna otrzymał nagrodę w związku z 70-leciem istnienia.

W ciągu ostatniej dekady przyznano ponad 100 nagród i zrealizowano 42 projekty stypendialne.

Rewolucja w zasiłkach chorobowych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie