Na wszystkich odwiedzających czekała wioska wojowników, warsztat kowala i zbrojownia. Największe wrażenie zrobiły widowiskowe pokazy walki. Nie zabrakło regionalnych potraw, i strawy dla ducha czyli koncertu zespołu Susz.
- Suwalszczyzna to tak naprawdę nieodkryta jeszcze świat, a nawet Polskę historia Jaćwingów walecznego ludu, który zamieszkiwał te ziemie - mówiła Justyna Orłowska, pełnomocnik premiera ds. GovTech, pełnomocnik ministra edukacji i nauki ds. transformacji cyfrowej, suwalczanka, a także inicjatorka I Festiwalu Jaćwieskiego.
Organizatorzy połączyli na festiwalu historię z technologią. Było to możliwe dzięki Mobilnemu Laboratorium Przyszłości.
- Łączymy historię z przyszłością wykorzystując do tego nowoczesne technologie. Przy wykorzystaniu długopisów 3D czy drukarek 3D możemy na festiwalu wydrukować sobie historię, czyli możemy wydrukować włócznię Jaćwingów czy stworzyć biżuterię, którą Jaćwingowie nosili - wyjaśniała Orłowska.
Festiwal został zorganizowany przez Centrum Govtech w ramach cyklu Via Culturalia. Orłowska ogłosiła, że Centrum Govtech będzie współorganizatorem Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego, który odbędzie się 1-2 lipca.
Wydarzenie od 1999 roku organizowane jest przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach i odbywało się w podsuwalskiej Szwajcarii. Miejsce tegorocznej edycji nie jest jeszcze znane.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?