Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy zbudują pierwszego polskiego satelitę

Agaton Koziński
14,2 mln zł wykłada rząd na pierwszego polskiego satelitę - dowiedział się dziennik "Polska". Zostanie on wystrzelony na orbitę w 2011 r., a jego zadaniem będzie obserwacja gwiazd jaśniejszych od Słońca. Tworzy go grupa naukowców z Centrum Astronomicznego PAN i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

To zresztą niejedyny przykład kosmicznych ambicji Polski. Ministerstwo Nauki współfinansuje projekt budowy satelity przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Ma on wystartować w 2014 r., krążyć wokół księżyca i prowadzić analizy. Tego satelitę tworzy międzynarodowa grupa studentów, którą stworzyła Europejska Agencja Kosmiczna. Polski wkład to 135 tys. euro.

Choć te plany budowy satelit wcale nie oznaczają, że Polska zamierza rzeczywiście ruszać na podbój kosmosu i uczestniczyć w wyścigu astronomicznych mocarstw. - Nasze plany proszę raczej traktować jako zapowiedź zmian w nauce, które właśnie rozpoczynamy - twierdzi Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MNiSWprzedstawiło właśnie pakiet reform w szkolnictwie wyższym. Wraz z uchwalonym niedawno przez Sejm zestawem ustaw o badaniach naukowych mają one wprowadzić nową jakość w polskiej nauce. Wskrócie można je zdefiniować terminem: jakość, a nie ilość. Innymi słowy, polska nauka nie ma się już zajmować wszystkim, a skupić na najważniejszych, najlepiej rokujących kierunkach. Najlepiej rokujących także pod względem finansowym - dlatego ministerstwo podkreśla, jak ważna jest symbioza ośrodków badawczych z przedsiębiorstwami.

Wczoraj na konferencji prasowej minister nauki Barbara Kudrycka przedstawiła plan reform. Za jego najważniejszy element należy uznać propozycję wprowadzenia funduszu projakościowego. - Dzięki niemu znajdą się dodatkowe pieniądze dla najlepszych studentów i najlepszych wydziałów w różnych dziedzinach. Ułatwi on nam budować na większą skalę przewagi konkurencyjne nowego typu: oparte na kapitale ludzkim i intelektualnym - tłumaczył jego rolę Michał Boni, szef zespołu doradców premiera, w wywiadzie dla "Polski". Z tego funduszu popłyną pieniądze dla najlepszych ośrodków naukowych oraz dla 30 proc. najlepszych doktorantów. W tym roku może to być ok. 230 mln zł. Trafią one nie tylko do uczelni państwowych, ale też prywatnych.

Ale propozycji zmian w przedstawionym wczoraj programie jest więcej. W ministerstwie podzielono je na pięć kategorii. Pierwsza to "Autonomia i kreatywność". Ma ona sprawić, że uczelnie wyższe będą miały większą samodzielność - zarówno w tworzeniu własnych kierunków studiów, jak i dysponowaniu kadry naukowej (likwidacja sztywnego pensum). Uczelnie będą miały też prawo swobodnego wyboru rektora.

Punkt drugi programu reform to "Otwarcie na świat". Wprowadzone zmiany mają podnieść prestiż polskich uczelni za granicą. Tak, by w ciągu pięciu lat liczba studiujących w kraju obcokrajowców wzrosła o 50 proc., a co najmniej dwie polskie szkoły wyższe znalazły się w pierwszej setce najlepszych placówek na świecie.

Trzeci filar zmian nazwano "Przedsiębiorczość i praktyka". Jego wcielenie w życie ma poprawić współpracę uczelni z przedsiębiorstwami. Stanie się tak m.in. dzięki zaproszeniu biz_nesmenów do współpracy przy tworzeniu programów nauczania. Poprawie ulegnie również transfer wiedzy z uczelni do firm.

Czwarty punkt programu przedstawionego przez MNiSW to "Etyka i transparentność". Zakłada on utrudnienia w pracy naukowców na wielu uczelniach, wprowadzenie umowy cywilno-prawnej między studentami a uczelniami, a także precyzyjne określenie katalogu bezpłatnych usług (prawdopodobnie skończy się możliwość bezpłatnych studiów na drugim kierunku).

Piąty filar reform to "Polityka aspiracyjna". To właśnie w jego ramach ruszy fundusz projakościowy. Oprócz tego będą stworzone Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW). Oznaczone takiem statusem wy działy lub instytuty będą miały pierwszeństwo w dostępie do środków budżetowych i preferencje na konkursach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto