Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mini oczko wodne możesz mieć nawet na balkonie lub w małym ogrodzie. Radzimy, co w nim posadzić i jak o nie zadbać

Katarzyna Józefowicz
Rośliny wodne mają wiele uroku, a żeby nimi się cieszyć, wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu. Mini oczko wodne można mieć nawet na balkonie. Zobacz, co w nim posadzić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Rośliny wodne mają wiele uroku, a żeby nimi się cieszyć, wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu. Mini oczko wodne można mieć nawet na balkonie. Zobacz, co w nim posadzić. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. thisislover/GettyImages
Mini oczko wodne można mieć nawet w niewielkim ogrodzie, a wręcz – na balkonie. Jego założenie i pielęgnacja nie są trudne, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Piszemy, jak to zrobić. Podpowiadamy też, co posadzić w miniaturowym oczku, żeby widok oryginalnych wodnych roślin zachwycał nas na co dzień.

Spis treści

Oczko wodne – ozdobne i pożyteczne

Woda to ważny element ogrodu, a każde, nawet niewielkie oczko wodne może pełnić wiele istotnych funkcji. Znajdująca się w nim woda nawilża i ochładza powietrze, stanowi schronienie dla małych zwierząt wodnych oraz wodopój dla ptaków i owadów. Może być też atrakcyjnym elementem małej architektury ogrodowej. Wprawdzie nie w każdym ogrodzie zmieści się duży staw, szeroki strumień czy okazałe oczko wodne, ale już na oczko w wersji mini z pewnością znajdzie się jakieś miejsce, nawet na niewielkiej działce. Małymi zbiornikami wodnymi możemy cieszyć się też na balkonie czy tarasie, pod warunkiem, że w odpowiedni sposób je przygotujemy i urządzimy.

Zobacz, jakie rośliny posadzić w mini oczku wodnym

Jak zrobić mini oczko wodne w ogrodzie i na balkonie

Na mini oczko wodne nadają się rozmaite pojemniki. Mogą być to drewniane lub plastikowe beczki, misy, kamienne korytka, wiadra, plastikowe kubły, balie, wanny czy ceramiczne misy (jeśli naczynie nie jest szczelne, należy wyłożyć je folią do oczek wodnych). Możliwe jest nawet połączenie kilku naczyń i stworzenie z nich małej kaskady, zapewniającej relaksujący szmer płynącej wody.

Jeśli nasze oczko wodne będzie urządzane w ogrodzie, pojemnik można zadołować w gruncie. Pozwoli to nie tylko ukryć samo naczynie, ale też ograniczy nadmierne nagrzewanie się wody i ułatwi do niej dostęp drobnym zwierzętom (np. jeżom, żabom, jaszczurkom). Na balkonie czy tarasie pojemnika nie da się zadołować, dlatego dobrze, jeśli naczynie przeznaczone na zbiornik wodny będzie miało grube ścianki i zostanie ustawione w półcieniu.

Polecamy też:

Wielkość mini oczka wodnego

W ogrodzie możemy pozwolić sobie na większe oczka wodne (minimum to około 60 cm szerokości i 40-50 cm głębokości), gdyż nie tylko mamy do dyspozycji więcej miejsca, ale też możemy wykorzystać większe pojemniki. Na balkonie lepiej nie tworzyć oczek większych niż 40-50 cm szerokości i 30 cm głębokości, ponieważ po napełnieniu wodą staną się bardzo ciężkie, a duża masa zbiornika może zagrażać trwałości balkonowej konstrukcji.

Wyposażenie mini oczka wodnego

Mini oczka wodne są uniwersalne i efektowne, ale problemem może być utrzymanie w nich biologicznej czystości wody oraz nadmierny rozwój glonów, dlatego niezbędne będzie zamontowanie w naczyniu odpowiedniej pompki czyszczącej i napowietrzającej, przeznaczonej do małych zbiorników wodnych (dostępne są nawet pompy solarne). Należy też systematycznie uzupełniać w nich poziom wody i co jakiś czas wymieniać ją na świeżą.

Zobacz, jakie rośliny posadzić w mini oczku wodnym

Rośliny do mini oczka wodnego

Oczywiście sam zbiornik z wodą to trochę za mało. Jeśli ma się stać prawdziwym oczkiem wodnym, powinniśmy umieścić w nim odpowiednie rośliny, które uzupełnią całą kompozycję.

W przypadku najmniejszych oczek wodnych, mających głębokość mniejszą niż 30 cm, nie sprawdzą się duże rośliny, korzeniące się w podłożu jak np. lilie wodne, grążele czy tatarak. Do takich pojemników odpowiedniejsze będą mniejsze rośliny strefy brzegowej lub gatunki pływające np.:

  • pistia rozetkowa,
  • salwinia pływająca,
  • rzęsa wodna,
  • hiacynt wodny,
  • żabieniec babka wodna.

Kiedy rośliny rozrosną się, ich nadmiar należy redukować.

Rośliny do małych oczek wodnych w ogrodzie

Nieco większe, ale wciąż małe oczka ogrodowe dają już więcej możliwości, a asortyment roślin, jakimi możemy je obsadzać jest znacznie bogatszy. Oprócz wymienionych wyżej gatunków, możemy wykorzystać też rośliny nieco większe. Na uwagę zasługują przede wszystkim miniaturowe odmiany lilii wodnych (grzybieni), np. „Aurora”, „Burgundy Princess”, „Tetragona”, „Pygmaea Rubra” (rośliny mogą pokryć powierzchnię wody wielkości ok. 0,5-1 mkw). Oprócz grzybieni do małych oczek wodnych odpowiednie będą też m.in.:

  • bobrek trójlistkowy,
  • sit rozpierzchły,
  • przetacznik bobowniczek,
  • grzybieńczyk wodny,
  • pałka drobna,
  • kosaciec żółty lub syberyjski,
  • żabieniec-babka wodna,
  • okrężnica bagienna,
  • tulejnik amerykański i kamczacki,
  • strzałka wodna,
  • skrzyp arktyczny,
  • niezapominajka błotna,
  • kaczeniec (knieć) błotny (szczególnie pełna odmiana „Multiplex”).

Polecamy też:

Sadzenie roślin w oczku wodnym

Jeśli zdecydujemy się na gatunki pływające, wystarczy włożyć je do wody, ale już rośliny korzeniące się w podłożu trzeba posadzić w odpowiednich pojemnikach, wypełnionych podłożem dla roślin wodnych i nadwodnych (akcesoria do oczek wodnych możemy kupić w sklepach ogrodniczych, akwarystycznych lub internetowych).

Zobacz, jakie rośliny posadzić w mini oczku wodnym

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mini oczko wodne możesz mieć nawet na balkonie lub w małym ogrodzie. Radzimy, co w nim posadzić i jak o nie zadbać - RegioDom.pl

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto