Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejskie obchody Święta Niepodległości w Suwałkach 2021. Były msza, kwiaty i bieg niepodległości [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Dzisiaj (11.10) w Suwałkach odbyły się miejskie obchody narodowego Święta Niepodległości. W uroczystości wzięli udział m.in. parlamentarzyści, radni, władze miasta ale też powiatu czy gminy. O godz. 18. odbędzie się jeszcze koncert "Raduj się serce" w Suwalskim Ośrodku Kultury

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a następnie nabożeństwem pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Adriana Galbasa rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.

- Spotykamy się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, architekta wolności, by wspólnie w Suwałkach obchodzić 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj - mówił prezydent miasta Czesław Renkiewicz.

Przypomniał, że w zakończonej w 1918 wojnie życie straciło dziewięć milionów osób, ponad 20 milionów zostało rannych. Poniesione zostały ogromne straty materialne, zrujnowano gospodarkę. Na domiar złego osłabioną zawieruchą wojenną ludzkość dotknęła pandemia niezwykle śmiertelnej grypy zwanej hiszpanką, której ofiarą padło kolejnych kilkadziesiąt milionów osób.

- W 1918 roku Polacy otrzymali od Boga przysłowiowe pięć minut i dobrze je wykorzystali - mówił prezydent Renkiewicz. - Przed odradzającą się ojczyzną stanęły trudne zadania natury politycznej, gospodarczej, społecznej i wojskowej.

W listopadzie 1918 roku świętowano niepodległość w Warszawie czy Krakowie ale nie na Suwalszczyźnie. Suwalczanie na wolną Polskę musieli poczekać jeszcze dziesięć miesięcy, nasz region wciąż znajdował się pod okupacją niemiecką, a później do sierpnia 1919 roku był zarządzany przez Litwinów.

- Trzeba było wiele zabiegów, dyplomatycznych nacisków oraz przelanej krwi aby Suwalszczyzna znalazła się po polskiej, a nie litewskiej stronie linii - dodał włodarz.

Przypomniał, że ojczyzna to miejsce z którego się wywodzimy. Rodzaj wspólnoty, którą należy budować ustawicznie. Patriotyzm inaczej funkcjonuje w warunkach wojny, inaczej w warunkach pokoju.

- W warunkach pokoju nikt od nas nie oczekuje przelewu krwi - zauważył. - Najlepszym dowodem na patriotyzm jest bycie przyzwoitym, sumiennym, empatycznym i czułym na krzywdę ludzkim. Nikt nie może mieć monopolu na patriotyzm, polskość. Każdemu należy się szacunek, a nie wykluczenie.

Renkiewicz powiedział też, że dziś tak jak nigdy wcześniej potrzebujemy solidarności i wsparcia NATO w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego na wschodniej granicy.

- Mimo różnic musimy współpracować, nie szukajmy tego co nas dzieli lecz tego co nas łączy - zaapelował.

Z kolei poseł Jarosław Zieliński mówił, że dziś oddajemy hołd za tych, którzy walczyli o odzyskanie, a później utrzymanie Ojczyzny.

- Oddajemy im szacunek i uczymy się od nich postawy wobec Ojczyzny dzisiaj - dodał. - Uzmysławiamy sobie wartość jaką ma wolne państwo. Marszałek Józef Piłsudski powiedział "Polska będzie wielka albo nie będzie jej wcale". Dzisiaj mamy szereg dowodów na to jak te słowa są ważne i aktualne.

Odniósł się też do zagrożenia na granicy polsko-białoruskiej.

- Myli się ten kto sądzi, że to problem lokalny. Za nim stoi odradzający się imperializm rosyjski. Reżim Łukaszenki nie podjąłby tych działań gdyby nie miał poczucia wsparcia ze strony Moskwy - dowodził. - W związku z tym wspólna troska o Polskę jest teraz szczególnie potrzebna. W sprawach bezpieczeństwa powinniśmy myśleć, mówić i działać razem aby ktoś naszych podziałów nie wykorzystał.

Do sytuacji na granicy, podczas przemówienia nawiązał również wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski. Stwierdził, że atakuje się tylko słabych i my do takich należymy.

- W ciągu kilku ostatnich lat straciliśmy naszą mocną pozycję - stwierdził. - Wywołaliśmy konflikty na wielu polach i dziś nie wiemy czy mamy sojuszników czy nie. Nie przypadkiem pojawił się konflikt z Białorusią. Dziś nie wystarczą komunikaty czy odezwy tylko trzeba działać. Razem z polskimi służbami na granicy powinny pojawić się m.in. wojska NATO. Nie po to aby wyciągnąć broń ale stanąć w jednym szeregu z nami by pokazać, że nie jest to problem wyłącznie Polski ale Europy i świata.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Biegiem Niepodległości, w którym wzięło udział kilkaset osób.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto