- Naszym bohaterem jest suwalski Żyd, Zalman Gradowski, który trafił do obozu w Auschwitz. To właśnie dzięki niemu świat poznał okoliczności pracy w sonderkommando w Auschwitz. To ono zajmowało się obsługą krematorium, komór gazowych, spalaniem zwłok. - opowiadają uczennice II LO. - Gradowski prowadził dziennik. Zakopał go na terenie obozu. Po 20 latach od zakończenia wojny został on odnaleziony i mogliśmy się dowiedzieć dzięki temu co działo się w obozie - dodają.
Suwalski Żyd był jednym z organizatorów buntu sonderkommando w Krematorium IV z 7 października 1944. Gradowski najprawdopodobniej zginął w trakcie buntu lub został zastrzelony przez SS w ramach represji tuż po stłumieniu walk.
- W ramach rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży, by przybliżyć postać Gradowskiego przeprowadziłyśmy wywiad z Maciejem Ambrosiewiczem, autorem książki o suwalskich Żydach. Spotykamy się z naszymi rówieśnikami i opowiadamy im o naszym bohaterze. Ostatnio także brałyśmy udział w wykładach na tematy warszawskiego getta w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach i opowiadałyśmy tam o Gradowskim - mówią Alicja i Karolina.
Dziewczyny działają pod okiem Grzegorza Kalejty, nauczyciela historii z II LO.
iPolitycznie - Działania elit europejskich pod wpływem Rosji
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?