Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List Posła Jarosława Zielińskiego do Prezydenta RP

Robert Orzechowski
Poseł Jarosław Zieliński napisał list do Prezydenta Komorowskiego. Poniżej publikujemy jego treść.

Szanowny Pan

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Wystąpienie w sprawie
przyszłości 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej

im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach

Zwracam się do Pana Prezydenta jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie działań mających na celu zmianę decyzji Ministra Obrony Narodowej w sprawie przyszłości 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Według rozstrzygnięć Ministerstwa Obrony Narodowej Pułk ten ma zostać z końcem 2010 roku przeformowany na Dywizjon, a po pewnym czasie ma zostać przeniesiony do Węgorzewa.

Za kilka dni będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego i 90. rocznicę jego czynu zbrojnego nazwanego przez historyków Cudem nad Wisłą. W Suwałkach Świętu temu, oprócz dumy narodowej związanej z chlubną historią naszego wojska, towarzyszyć będzie zawód i gorycz wynikająca z podjętej niedawno decyzji o tym, że wojsko, które było tu zawsze, ma zostać z tego miasta
z niezrozumiałych powodów wyprowadzone. Zaniepokojenie reorganizacją i planowaną likwidacją 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wyrażają nie tylko oficerowie i żołnierze, ale cale społeczeństwo Suwałk.

Występując w obronie 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej i postulując pozostawienie go w Suwałkach, w pierwszej kolejności warto przywołać argumenty odnoszące się do problemów bezpieczeństwa i obronności kraju, wskazując także przy tym na względy społeczne i finansowe.

Argumenty te zostały szczegółowo przedstawione w mojej interpelacji poselskiej wystosowanej do Ministra Obrony Narodowej (nr 13192) w dniu 25 czerwca 2009 roku.

W odpowiedzi z 20 lipca 2009 roku podpisanej przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pana Stanisława Jerzego Komorowskiego wskazano, że planowane zmiany organizacyjno – dyslokacyjne jednostek

wojskowych będą dokonywane w oparciu o dokument pod nazwą ,,Strategia bezpieczeństwa narodowego Rzeczypospolitej Polskiej˝. Nie została natomiast przedstawiona żadna konkretna, przekonująca argumentacja, która przemawiałaby za przeformowaniem 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej i jego dyslokacją.

W odpowiedzi tej została zawarta m.in. informacja, że ,, szczegółowe argumenty dotyczące względów operacyjnych, które legły u podstaw podjęcia decyzji o realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia, nie były przedstawiane opinii publicznej z uwagi na ich niejawny charakter.” Jako poseł na Sejm Rzeczypospolite Polskiej i osoba dysponująca prawem dostępu
do informacji niejawnych oznaczonych klauzulami ,,tajne” i ,,ściśle tajne” zwróciłem się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o udostępnienie mi informacji i argumentów o charakterze niejawnym, które miały wpływ na podjęcie decyzji dotyczącej przyszłości 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej. Z przykrością muszę stwierdzić, że w udzielonej odpowiedzi, skądinąd opatrzonej niską klauzulą ,,zastrzeżone”, nie znalazłem niczego, co by przemawiało za reorganizacją i dyslokacją Pułku. Odwołanie się Ministra Obrony Narodowej do rzekomo istotnych informacji niejawnych, mających przemawiać za przeformowaniem Pułku, a następnie jego przeniesieniem do Węgorzewa można uznać za zabieg taktyczny i stwarzanie pozoru istnienia jakichś szczególnych okoliczności w tej sprawie. Jeżeli już odwoływać się do argumentów o znamionach informacji niejawnych, to jako członek Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych mógłbym – wręcz przeciwnie – wskazać przesłanki uzasadniające nie tylko pozostawienie, ale i wzmocnienie jednostki wojskowej zlokalizowanej na terenie miasta Suwałki. Rozwinięcie tego wątku wymagałoby jednak zakwalifikowania tego wystąpienia zgodnie z wymogami ustawy o ochronie informacji niejawnych, a ze względu na zainteresowanie społeczne powinno ono zostać udostępnione opinii publicznej.

Decyzji o reorganizacji i dyslokacji 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej nie da się również uzasadnić uwarunkowaniami ekonomicznymi w okresie kryzysu gospodarczego ani procesem profesjonalizacji armii, na co usiłuje powoływać się Minister Obrony Narodowej w swojej odpowiedzi.

Na pytania sformułowane w mojej interpelacji z 25 czerwca 2009 r. nie otrzymałem więc konkretnych odpowiedzi. Miałem jednak nadzieję, że Minister Obrony Narodowej ponownie przeanalizuje przedstawiony problem i wycofa się z planowanych zmian osłabiających potencjał wojskowy polskich Sił Zbrojnych w północno – wschodniej części naszego kraju. Ponieważ jednak zamiary te nie zostały odsunięte, a niepokój wśród wojskowych i niepokój mieszkańców Suwałk i regionu
wzrasta wraz ze zbliżaniem się terminu realizacji podjętych negatywnych dla
Pułku decyzji, jestem zmuszony wystąpić z niniejszym apelem o jej zmianę, pozostawienie Pułku na jego miejscu w Suwałkach, jego wzmocnienie, doposażenie i dozbrojenie w ramach profesjonalizacji polskiej armii.

Za bulwersujące należy uznać
wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej, według których fakt przeformowania 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej na dywizjon i włączenie go w skład 1. Brygady Artylerii w Węgorzewie nie z końcem 2010 roku, lecz nieco później jest ich sukcesem i dowodem na uwzględnienie przez rząd powszechnych oczekiwań mieszkańców Suwałk i regionu.

Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Zwierzchnik Sił Zbrojnych posiada Pan instrumenty, które pozwalają wpłynąć na zmianę decyzji Ministra Obrony Narodowej w omawianej sprawie.

Pragnę zauważyć, że pozostawienie 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej w jego dotychczasowym miejscu, jego doposażenie i dozbrojenie ma istotne znaczenie nie tylko w wymiarze interesów obronnych Rzeczypospolitej Polskiej, ale również Unii Europejskiej i NATO ze względu na fakt, że Suwałki i stacjonujący tam 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej znajdują się w pobliżu wschodniej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Suwałki, 11 sierpnia 2010 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto