Laboratoria, które wpływają na przyszłość młodzieży

Anna Gryza-Aneszko
Anna Gryza-Aneszko
Laboratoria Przyszłości funkcjonują w polskich szkołach. Mobilne Laboratoria pojawiają się także na imprezach plenerowych. Na zdjęciach  I Festiwal Jaćwieski w Wigrach
Laboratoria Przyszłości funkcjonują w polskich szkołach. Mobilne Laboratoria pojawiają się także na imprezach plenerowych. Na zdjęciach I Festiwal Jaćwieski w Wigrach A. Gryza-Aneszko
Rozmowa z Justyną Orłowską - Pełnomocniczką Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocniczką Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej o wdrożonym do wszystkich szkół podstawowych w Polsce programie Laboratoria Przyszłości.

Czym są Laboratoria Przyszłości?

Laboratoria Przyszłości to największy w historii rządowy program edukacyjno-technologiczny, zainicjowany przez Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki we wrześniu 2021 roku. Dzięki tej wyjątkowej - nie tylko w skali krajowej, ale i międzynarodowej - inwestycji w edukację, szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły artystyczne zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, niezbędny do rozwoju umiejętności praktycznych o łącznej wartości 1 mld zł 200 mln PLN. Oznacza to, że każda szkoła biorąca udział w programie już teraz posiada m.in. drukarki 3D, gogle VR czy sprzęt audio-video. Wszystko po to, aby uczyć młodych ludzi niezbędnych w XXI wieku kompetencji przyszłości. Żyjemy w czasach w które wkracza sztuczna inteligencja, co oznacza, że różne nasze kompetencje musimy tym bardziej uwypuklać i pielęgnować. Trzeba uzbroić młodzież w kompetencje współpracy, krytycznego myślenia, a także kreatywności i komunikacji. To sprawi, że mimo tego, że będzie wiele zawodów i czynności zautomatyzowanych to to, co ludzkie nie zostanie zastąpione przez maszynę. Każde dziecko musi mieć równy dostęp do nowoczesnej edukacji, dlatego Laboratoria Przyszłości są w każdej szkole podstawowej w Polsce, nawet w najmniejszej miejscowości. Musimy myśleć globalnie. Jeśli jako naród chcemy rosnąć i osiągać marzenia światowe to musimy dbać o każdy talent, bo każdy młody człowiek jakiś ma. Nowoczesne technologie wspierają i pomagają w drodze do osiągania celów.

Laboratoria uczą współpracy, pokazując, że w grupie można więcej i szybciej osiągnąć.

Technologie, które promujemy w ramach programu łączą, a nie dzielą. Na przykład korzystanie z drukarki 3D wymaga współpracy. Uczniowie muszą wspólnie odejść od komputera i razem, element po elemencie, zaplanować, co i jak można wydrukować. Tutaj pokazujemy pozytywne aspekty nowoczesnej technologii i to, że one uczą współpracy i komunikacji międzyludzkiej.

Jak w praktyce Laboratoria Przyszłości wyglądają w polskich szkołach?

W ramach programu szkoły mogą korzystać z nowoczesnego sprzętu tak naprawdę na każdych zajęciach. Sprzęt ma służyć odkrywaniu talentów oraz temu, by zdobywanie wiedzy stało się łatwe i przyjemnie. Oczywiście, wymaga to kompetencji technicznych, dlatego także nie pozostawiamy bez wsparcia nauczycieli.

Służą do tego Mobilne Laboratoria Przyszłości?

Dokładnie. Posiadamy 16 mobilnych zespołów edukacyjnych, które każdego dnia, w każdym województwie odwiedzają jedną szkołę. Pokazujemy, jak wykorzystać drukarki 3D lub gogle VR na zajęciach lekcyjnych różnych przedmiotów. Z tego miejsca chciałabym pochwalić nauczycieli, którzy tworzą oddolnie inicjatywy, jak grupa na jednej z platform społecznościowych - Laboratoria Przyszłości w Praktyce. Tam nauczyciele dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, którzy mogą mieć trudności z wykorzystywaniem tego sprzętu. Edukacja to współpraca.

Laboratoria dają możliwości na urozmaicanie lekcji. Młodzież szybko nudzi się, nauczycielom coraz trudniej jest skupić ich uwagę.

W każdej szkole, w której gościmy z Mobilnymi Laboratoriami Przyszłości przeprowadzamy ankiety. Blisko 100 proc. odzewu jest bardzo pozytywna. Młodzież interesuje się, chętnie uczestniczy w tych zajęciach, tworzy. Nauczyciele również są zadowoleni, bo dowiadują się nowych, różnych sposobów, jak można wykorzystać nowoczesne technologie podczas zajęć. Wykorzystują później tę wiedzę oraz pomysły i widać, że uczniowie chętniej przyswajają wiedzę, która jest przekazywana w nowoczesny sposób przy pomocy nowinek technologicznych.

Czy pandemia wpłynęła na przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej w polskich szkołach?

Pandemia zdecydowanie wpłynęła na świadomość obywateli, że technologie musimy wprowadzać i nie możemy się ich bać. Ten program, po doświadczeniach z pandemią jest bardziej zrozumiały dla całej społeczności szkolnej.

Laboratoria to nowoczesne technologie, które tak bardzo pochłaniają młodych ludzi. Co z uzależnieniami od telefonów czy komputerów?

Nie możemy zapominać, że coraz więcej młodych ludzi, a nawet kilkuletnich dzieci wpada w sidła uzależnienia od technologii. Musimy pamiętać, że jeżeli w domu zostawiamy młodzież samą sobie, to niestety, nauka i czas wolny spędzany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przestanie być dla niej rozwojowy. Kładziemy nacisk na pokazywanie pozytywnych aspektów wykorzystywania technologii, jednak równie głośno mówimy o zagrożeniach z nią związanych. Razem jesteśmy odpowiedzialni za rozwój naszych kolejnych pokoleń.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie