Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krośnieńskie firmy nie planują zwolnień grupowych

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Żaden z większych zakładów pracy w Krośnie i powiecie nie zgłosił do Powiatowego Urzędu Pracy zamiaru zwolnień grupowych.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie odbiła się jak na razie na statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Krośnie.

- Nie zanotowaliśmy odczuwalnego skoku liczby bezrobotnych – mówi Regina Chrzanowska, kierownik PUP w Krośnie.

W marcu zarejestrowało się 70 osób. – W większości są to bezrobotni, którym nie przysługuje prawo do zasiłku, tak więc nie są osoby, które straciły pracę w wyniku zwolnień – dodaje Regina Chrzanowska.

Największe krośnieńskie zakłady na razie utrzymują zatrudnienie. – Nie mamy zgłoszeń o tym, by planowane były zwolnienia grupowe – mówi Regina Chrzanowska.

Tylko jedna firma z branży handlowej zgłosiła, ze przeprowadza redukcję zatrudnienia. Pracę w sklepie straci 7 osób.

W Krośnie do tej pory panowało bardzo niskie bezrobocie. Była to zasługa przede wszystkim przedsiębiorczości mieszkańców. W mieście działało bardzo dużo małych firm. Teraz jednak większość tych drobnych przedsiębiorców, zatrudniających po kilka osób, ma problemy. Stąd ogromne zainteresowane wsparciem w ramach „tarczy antykryzysowej”, pozwalającego na przetrwanie przez najbliższe 3 miesiące. Chodzi o 5 tysięcy złotych jednorazowej pożyczki na pokrycie kosztów działalności (np. opłacenie ZUS, podatków czy wynajmu lokalu). Pożyczka jest bezzwrotna, pod warunkiem, że właściciel firmy utrzyma zatrudnienie.

- Wpłynęło do nas bardzo dużo wniosków o taką właśnie formę wsparcia – mówi Regina Chrzanowska.
Krośnieński PUP do tej pory załatwił już ponad 500 wniosków. Wypłacił przedsiębiorcom w sumie prawie dwa miliony złotych.

- Te wypłaty odbywają się na bieżąco, praktycznie „od ręki” – zapewnia szefowa PUP w Krośnie. Nie ma obaw, że zabraknie pieniędzy. – Mamy na koncie 20 milionów złotych – mówi Regina Chrzanowska.

I dodaje, że jedynym problemem są błędy przy składaniu wniosków. Przedsiębiorcy muszą to zrobić drogą elektroniczną, ewentualnie wysłać wniosek pocztą. Nie ma możliwości osobistego kontaktu z pracownikiem PUP, nadsyłane dokumenty bywają niekompletne i to przedłuża procedurę.

PUP na swojej stronie internetowej na bieżąco publikuje informacje o kolejnych uruchamianych formach wsparcia. Aktualnie trwa nabór wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzenia pracownika (ok. 2 tys. zł) oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia (ok. 400 zł). Mogą z tego wsparcia skorzystać nie tylko mikroprzedsiębiorcy, ale też małe i średnie firmy. Wnioski można składać do 28 kwietnia.

Stopa bezrobocia na koniec stycznia w Krośnie wynosiła zaledwie 2,6 procent. W powiecie krośnieńskim bezrobocie było dwa razy wyższe – 5,6 procent.


ZOBACZ TEŻ: Będą grupowe zwolnienia na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto