Koszykarsko - siatkarski maraton w Suwałkach

ro2
Aż 11 godzin trwały zmagania młodych siatkarek, które w sobotę 27 marca 2010 roku na dwóch boiskach Szkoły Podstawowej Nr 11 w Suwałkach rozgrywały Wiosenny Turniej Piłki Siatkowej. Równoległe na trzecim boisku został przeprowadzony Turniej Koszykówki Chłopców. Turnieje objął patronatem Prezydent Miasta Suwałk.

Dziewczęta rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych: Kat. A (rocznik 1993 -1994) i B (rocznik 1995 i młodsze). Do rozgrywek w starszej kategorii przystąpiło 6 zespołów (SALOS Suwałki, SALOS Ełk, ZSO Sejny oraz gimnazja Nr 4 z Suwałk, z Raczek i Płociczna - Tartak). W młodszej kategorii było 8 drużyn dziewczęcych (SALOS Suwałki, SALOS Ełk, „AS" z Raczek, oraz Gimnazja: Nr 2 z Sejn, Nr 3 z Suwałk, z Raczek, Słobódki i Starego Folwarku).

W turnieju koszykówki chłopców wystąpiło 6 zespołów (SALOS Suwałki, SALOS Ełki, LO z Puńska, oraz I LO, II LO i III LO z Suwałk). Łącznie w obu turniejach wzięło udział ponad 250 młodych sportowców. To było prawdziwe święto siatkówki i koszykówki.

W uroczystym otwarciu Wiosennych Turniejów Piłki Siatkowej Dziewcząt i Koszykówki Chłopców udział wzięli poseł Jarosław Zieliński, zastępca prezydenta Suwałk Marek Buczyński,

dyrektor suwalskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Zbigniew Wisiecki, główny specjalista w Wydziale Oświaty, Wychowania i Sportu suwalskiego Ratusza Jadwiga Olbryś, kleryk Radosław Kuśmierz, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach Widas Szlaużys, Skarbnik Stowarzyszenia „SALOS" Elżbieta Wasilewska oraz działacze, trenerzy, opiekunowie drużyn i licznie zgromadzona młodzież. Wystąpienia gości i wspólna modlitwa wytworzyły klimat radości i wszechogarniającej miłości.

Najpierw odbyły się pojedynki grupowe. W kategorii siatkarek starszych do dalszych gier zakwalifikowały się SALOS Suwałki i Gimnazjum Nr 4 w Suwałkach, które bez straty punktu wygrały swoje grupy. Kwalifikację z drugich miejsc w grupach uzyskały też SALOS Ełk, i LO w Sejnach. W pierwszym półfinale gimnazjum nr 4 w Suwałkach pokonało LO Sejny w setach 2:0 (25:22, 25:23), natomiast w drugim półfinale drużyna SALOS Suwałki pokonała SALOS Ełk 2:0 (25:22, 25:21) . W meczu o III miejsce dziewczęta z LO w Sejnach pokonały 2:0 (25:21,25;21) SALOS Ełk. W finale SALOS Suwałki zwyciężył 2:0 (25:12, 26;24) Gimnazjum Nr 4 w Suwałkach. Najlepszą zawodniczką Turnieju została uznana Aleksandra Bieryło z SALOS Suwałki.

W rywalizacji siatkarek młodszych niepodzielnie panowały dziewczęta z drużyny „AS" z Raczek, której opiekunem był Andrzej Szyszko (nauczyciel z tamtejszej Szkoły Podstawowej) oraz z SALOS Suwałki pod opieką trenerską Anny Łazarskiej. Zespoły te szły łeb w łeb, od zwycięstwa do zwycięstwa. Bez porażki dotarły do finału. W finale po raz kolejny lepszą okazała się drużyna z Raczek. Trzecie miejsce po zwycięstwie nad Gimnazjum Nr 3 w Suwałkach zajęły dziewczęta z Gimnazjum nr 2 w Seinach. Najlepszą siatkarką w tej kategorii została Joanna Bielecka z Raczek.

W turnieju koszykówki zwyciężył zespół chłopców z LO w Puńsku, II miejsce zajął SALOS Ełk, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna III LO w ZS nr 1 w Suwałkach.

Dekoracji zawodniczek i zawodników dyplomami, pucharami i statuetkami dokonał zastępca prezydenta Suwałk Marek Buczyński. Błogosławieństwa Bożego na czas zbliżających się Świąt Wielkanocnych udzielił Ks. Wacław Kędzierski.

Tak jak wiosna odradza życie, tak zorganizowany przez SALOS Turniej niech będzie symbolem rodzącej się w mieście siatkówki dziewcząt i koszykówki chłopców.

Końcowe wyniki Wiosennego Turnieju Siatkówki Dziewcząt

I . Turniej dziewcząt Kat. A (rocznik 1993 - 1994)

I miejsce - SALOS Suwałki (trener Andrzej Sawicki)

II miejsce - Gimnazjum Nr 4 w Suwałkach (Anna Łazarska)

III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sejnach (Karol Sikorski)

IV miejsce - SALOS Ełk (Katarzyna Sznejder)

V miejsce - Gimnazjum w Płocicznie - Tartak (Marek Klimaszewski) oraz Gimnazjum w Raczkach (Marek Rzepliński)

Najlepsza zawodniczka Turnieju: Aleksandra Bieryło z SALOS w Suwałkach

II Turniej Dziewcząt Kat. B (rocznik 1995 i młodsze)

I miejsce - „AS" z Gimnazjum w Raczkach (trener Andrzej Szeszko)

II miejsce - SALOS Suwałki (trener Anna Łazarska)

III miejsce - Gimnazjum Nr 2 w Sejnach (Karol Sikorski)

IV miejsce - Zespół Dziewcząt SP Nr 4 i Gimnazjum nr 3 w Suwałkach (Marcin Wasilewski)

V miejsce - SALOS Ełk (Katarzyna Sznejder), Gimnazjum w Starym Folwarku (Danuta Remiszko), Gimnazjum w Słobódce (Marek Zdancewicz), Gimnazjum w Raczkach II (Marek Rzepliński)

Najlepsza siatkarka - Joanna Bielecka z Drużyny „AS" z Gimnazjum w Raczkach

Końcowe Wyniki Wiosennego Turnieju Koszykówki Chłopców
I miejsce - LO w Puńsku (trener Jan Wydra)

II miejsce - SALOS EŁK (Adam Jasionowski i Krzysztof Sarosiek)

III miejsce - III LO w ZS Nr 1 w Suwałkach (Adam Kozłowski)

IV miejsce- II LO w ZS NR 2 w Suwałkach (Rimantas Jankowski)

V miejsce - SALOS Suwałki (Tomasz Czygier) i I LO im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (Andrzej Putra)

Najlepszym koszykarzem Turnieju został Dawid Namiotko z Drużyny LO w Puńsku.

Źródło: Mirosław HARTUNG