Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konsultacje społeczne Rail Baltiki. Mieszkańcy gminy Raczki chcą nowego wariantu

hel
Po co chcecie kroić Raczki? – pytała ich mieszkanka Monika Sidor. –Nie chcemy takich planów, które nas krzywdzą. Wybudujcie tory w linii prostej i wszyscy będą zadowoleni.

Inni zarzucali projektantom magistrali kolejowej, że zapomnieli o ludziach mieszkających w rejonie byłego SKR-u, zwłaszcza starszych. Dziś do koś-cioła, czy lekarza chodzą oni pieszo. Po wybudowaniu Rail Baltiki zostaną odcięci od świata. – A co z hałasem i drganiami? – pytali ludzie. – Chcielibyście mieszkać 10 czy 20 metrów od torów? A w takiej właśnie odległości będą niektóre budynki.
Wczoraj w Raczkach odbyły się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica. Autorzy studium uwarunkowań już wcześniej przygotowali kilka koncepcji, ale wzbudziły one niezadowolenie społeczne. Dlatego powstała kolejna i wczoraj była omawiana z mieszkańcami. Zakłada ona budowę nowego torowiska, ale w sąsiedztwie już istniejącego. – Na starym śladzie budować nie można z uwagi na niewłaściwe łuki – argumentowali projektanci.
Koncepcja przewiduje też, że przed Raczkami powstanie stacja kolejowa, ale nie do obsługi ruchu pasażerskiego. Ma być miejscem gdzie szybszy pociąg wyprzedzi wolniejszy, albo zmieni tor. Istniejący dworzec nie będzie wykorzystywany, ale bocznica pozostanie. Poza tym, w rejonie cmentarza zostanie wybudowany 40-metrowy podziemny tunel dla pojazdów do 3,5 metra wysokości. Natomiast w Żubrynku, Krukówku i Bakaniuku powstaną wiadukty, którymi mieszkańcy gminy będą mogli przejechać na drugą stronę Rail Baltiki. Na trasie powstaną przejścia dla zwierząt, a tory będą wygrodzone. – A co z bydłem, którędy rolnicy będą je przeganiać? – dociekał wójt Andrzej Szymulewski.

Konsultacje w sprawie Rail Baltiki. Rolnicy: Co wy z nami robicei?!

Inni przypominali, że Raczki chcą się rozwijać i to w kierunku Wiercioch. Budowa magistrali kolejowej unicestwi te plany. – A gdzie jest poszanowanie dla zmarłych? – pytała Justyna Drażba. – Tory przechodzą obok cme-ntarza. A co z naszymi dziećmi, które dziś są samodzielne, a wraz z realizacją inwestycji trzeba będzie wozić je do szkół.
Projektanci zaproponowali aby zainteresowani zgłosili swoje uwagi do wójta, a ten prześle je do inwestora. Dzisiaj konsultacje odbędą się w Szypliszkach (godz. 12), a jutro w urzędzie miasta w Suwałkach (godz. 12) i suwalskiej gminie (godz. 16).
Trasą Rail Baltica pociągi pasażerskie będą jeździły z prędkością 250 km na godzinę, a towarowe o połowę wolniej. Odcinek z Ełku do Trakiszek ma powstać do 2027 roku.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto